Niezbędnik

Jak wyglądał pierwszy ziemski organizm? Czy można stworzyć życie w probówce?

32. Jak wyglądał pierwszy ziemski organizm? Czy można stworzyć życie w probówce?

Archeowce żyjące w pobliżu gejzerów. Archeowce żyjące w pobliżu gejzerów. Wing-Chi Poon / Wikipedia

Ziemia uformowała się ok. 4,5 mld lat temu. Niedługo później narodziło się na niej życie. Kiedy dokładnie, nie wiadomo, gdyż najstarsze znane nauce ślady aktywności organizmów żywych pochodzą sprzed 3,7–4,2 mld lat, a odnaleziono je w formacjach skalnych na Grenlandii, w Kanadzie i Australii. Niektóre pozostawione zostały najprawdopodobniej przez stworzenia przypominające sinice, czyli bakterie, które potrafiły przeprowadzać fotosyntezę. Były to już dość zaawansowane ewolucyjnie stworzenia, więc najstarszy przodek współczesnych organizmów musiał pojawić się na Ziemi znacznie wcześniej.

Naukowcy od lat starają się zrekonstruować tzw. ostatniego uniwersalnego wspólnego przodka LUCA (ang. Last Universal Common Ancestor). Przypuszcza się, że przypominał on pod względem budowy współczesne jednokomórkowe mikroorganizmy – bakterie i archeowce. Nasz praprapradziad prawdopodobnie żył na dnie mórz w pobliżu tzw. kominów hydrotermalnych, czyli otworów wyrzucających gorącą wodę, zawierającą duże ilości różnych związków chemicznych oraz gazy. Substancje te stanowiły jego pożywienie. Lubił zatem wysokie temperatury – powyżej 100 st. C.

Oznacza to jednak, że LUCA również był ewolucyjnie dość zaawansowanym organizmem – z całą skomplikowaną maszynerią biochemiczną działającą wewnątrz komórki. On również musiał zatem mieć swoich znacznie starszych i bardziej prymitywnych przodków. Nie wiadomo jednak zupełnie, jak wyglądali. A nawet czy mieli informację genetyczną zapisaną w DNA (kwasie deoksyrybonukleinowym) jak większość współczesnych organizmów.

Uczeni przypuszczają, że najpierw mógł istnieć świat oparty wyłącznie na RNA (kwasie rybonukleinowym). DNA bowiem do swojego funkcjonowania potrzebuje m.in. pewnych białkowych enzymów.

Niezbędnik Inteligenta „100 pytań do nauki” (100185) z dnia 02.08.2021; Nauki przyrodnicze; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak wyglądał pierwszy ziemski organizm? Czy można stworzyć życie w probówce?"
Reklama