Niezbędnik

Dlaczego ewolucja wymyśliła starość?

Z czasem w organizmie kumulują się uszkodzenia i musiałby on wkładać coraz więcej energii w naprawę samego siebie. A to z ewolucyjnego punktu widzenia zupełnie się nie opłaca. Z czasem w organizmie kumulują się uszkodzenia i musiałby on wkładać coraz więcej energii w naprawę samego siebie. A to z ewolucyjnego punktu widzenia zupełnie się nie opłaca. NatashaFedorova / PantherMedia
Ewolucja ufundowała nam w schyłkowym okresie życia dość przewlekłą torturę, choć proces starzenia się wcale nie jest ściśle zaprogramowany.

Śmierć organizmu może być ściśle związana z istnieniem płci. Płeć bowiem jest świetnym sposobem mieszania genów – dwa osobniki łączą swoje DNA, tworząc pojedynczy unikatowy nowy zestaw. Organizm otrzymuje dzięki temu m.in. nowy system obronny, trudniejszy do sforsowania dla wszechobecnych pasożytów – np. wirusów czy bakterii. Jeśli zatem w ewolucyjnym wyścigu po sukces zmienność jest premiowana, to stałość i długowieczność nie stanowią cech pożądanych – przynajmniej z perspektywy genów, „pragnących” pozostawić po sobie jak największą liczbę własnych kopii, na dodatek opakowanych w ciała mające największe szanse przetrwać i wyprodukować kolejne egzemplarze.

Niezbędnik Inteligenta „100 pytań do nauki” (100185) z dnia 02.08.2021; Nauki przyrodnicze; s. 51
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?