Niezbędnik

Czy można zostać matką lub ojcem, będąc bezpłodnym?

50. Czy można zostać matką lub ojcem, będąc bezpłodnym?

Obecnie inseminacja, sztuczne zapłodnienie oraz tzw. mikromanipulacja stosowane są we wszystkich rodzajach niepłodności stwierdzanej zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Obecnie inseminacja, sztuczne zapłodnienie oraz tzw. mikromanipulacja stosowane są we wszystkich rodzajach niepłodności stwierdzanej zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. BEW

Kiedy w lipcu 1978 r. przyszła na świat Luiza Brown, pierwsze na świecie dziecko z probówki, oznaczało to początek rewolucji w leczeniu niepłodności. Przed dziesiątkami tysięcy par, niezdolnych do poczęcia dziecka drogą naturalną, otworzyły się możliwości sztucznego zapłodnienia – in vitro, czyli „na szkle”.

Minęły 43 lata i zapoczątkowana w Wielkiej Brytanii metoda, po drobnych modyfikacjach, stosowana jest do dzisiaj. Ale przez ten czas znacznie rozszerzył się wachlarz możliwych do leczenia zaburzeń, które dotykają aż co piątą parę w wieku rozrodczym. Kiedyś można było pomóc w ten sposób tylko kobiecie z chorymi jajowodami. Obecnie inseminacja, sztuczne zapłodnienie oraz tzw. mikromanipulacja stosowane są we wszystkich rodzajach niepłodności stwierdzanej zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Bezdzietnym, którzy nie wyobrażają sobie życia bez potomstwa, nadzieje przynoszą też liczne eksperymenty prowadzone w różnych częściach świata, upowszechniane przez rozentuzjazmowane media: o obiecujących operacjach autoprzeszczepu jajników, sztucznej macicy, a nawet laboratoryjnych hodowlach plemników z komórek macierzystych wypreparowanych z tkanek jądra.

Wiele tych naukowych osiągnięć ma przed sobą jeszcze długą drogę do wykorzystania w praktyce klinicznej, a wiele nie wyszło poza etap udanych prób na zwierzętach lub zakończyło swój żywot w fazie testów próbnych. Są one jednak dowodem niezwykłego postępu w dziedzinie metod prokreacji i stwarzają złudzenie, że nauka potrafi wszystko. I w dużym stopniu jest to uzasadnione.

W czasach pierwszych zabiegów in vitro wielu bezdzietnym parom lekarze musieli jeszcze doradzać pożegnanie się z myślą o dziecku – decydowały bowiem liczba plemników w męskim nasieniu i sposób ich łączenia z komórką jajową.

Niezbędnik Inteligenta „100 pytań do nauki” (100185) z dnia 02.08.2021; Człowiek; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy można zostać matką lub ojcem, będąc bezpłodnym?"
Reklama