Niezbędnik

Gdzie są granice ludzkich możliwości w sporcie?

58. Gdzie są granice ludzkich możliwości w sporcie?

Rekord Mike’a Powella w skoku w dal (895 cm wyrażone w stopach i calach). Rekord Mike’a Powella w skoku w dal (895 cm wyrażone w stopach i calach). Getty Images

W październiku 2019 r. kenijski biegacz długodystansowy Eliud Kipchoege pokonał trasę maratonu (42 km 195 m) w Wiedniu w czasie poniżej dwóch godzin. Dokładniej rzecz biorąc: urwał dwadzieścia sekund. Na mecie ogłosił, że granice ludzkich możliwości nie istnieją.

Jeśli ktoś miał złamać tę magiczną barierę, przez wielu uważaną za nieosiągalną, to właśnie Kipchoege. Mistrzem świata na 5 tys. m został jeszcze jako nastolatek, ale w rywalizacji na tartanowej bieżni za często przegrywał. Więc przerzucił się na biegi uliczne, przede wszystkim maratony. Specjalizacja się opłaciła, wygrywał właściwie wszędzie tam, gdzie startował, w tym na prestiżowych trasach w Londynie, Berlinie i Chicago. Oraz na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro.

Do pobicia rekordu potrzebował jednak wyjątkowych warunków. Płaskiej trasy (wytyczono ją po alejkach wiedeńskiego Pratera). Zmieniających się jak w sztafecie towarzyszy biegu, którzy mieli jednocześnie dyktować prędkość i osłaniać Kenijczyka od wiatru (biegnąc w ustawieniu przetestowanym uprzednio w tunelu aerodynamicznym). Świadomości własnego położenia (jadący przed nim samochód rzucał na asfalt laserową linię obrazującą wymagane do ustanowienia rekordu tempo). Oraz niesamowitych butów, które stworzyła dla niego firma Nike – jeden z głównych sponsorów wydarzenia. Pracujący dla amerykańskiego koncernu fachowcy obliczyli, że budowa buta oraz zastosowane w nim materiały (m.in. wkładki z włókna węglowego, dodatkowe poduszki amortyzujące oraz pianka podwyższająca środkową część buta) przekładają się na czysty zysk czasowy: pomagają poprawić wynik o jeden procent. Wszystkie te udogodnienia sprawiły, że wynik nie został uznany przez Międzynarodową Federację Lekkoatletyczną (rekordem w maratonie wciąż jest czas 2.

Niezbędnik Inteligenta „100 pytań do nauki” (100185) z dnia 02.08.2021; Człowiek; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Gdzie są granice ludzkich możliwości w sporcie?"
Reklama