Niezbędnik

Czy mózg człowieka zbudowany jest z wyspecjalizowanych modułów?

68. Czy mózg człowieka zbudowany jest z wyspecjalizowanych modułów?

Dziś wiadomo, że mówienie pobudza duży obszar mózgu, głównie w lewej półkuli. Dziś wiadomo, że mówienie pobudza duży obszar mózgu, głównie w lewej półkuli. Shutterstock
Rycina z ok. 1650 r. przedstawiająca obszary ludzkiego mózgu odpowiedzialne hipotetycznie m.in. za zmysły, wyobraźnię, intelekt i wiarę w Boga.Getty Images Rycina z ok. 1650 r. przedstawiająca obszary ludzkiego mózgu odpowiedzialne hipotetycznie m.in. za zmysły, wyobraźnię, intelekt i wiarę w Boga.

Dwóch pacjentów Paula Broki, francuskiego lekarza, anatoma i antropologa, miało intrygujące, z punktu widzenia XIX-wiecznej medycyny, objawy. Pierwszy, Victor Leborgne, był często później przywoływany w literaturze naukowej jako „pacjent Tan” (a czasami „Tan-tan”), gdyż potrafił wypowiedzieć jedynie tę zbitkę trzech liter. Drugi, Lazare Lelong, po przebytym udarze posługiwał się zaledwie pięcioma słowami. Głównie dzięki tym dwóm nieszczęśnikom Broce udało się odkryć region mózgu, niewielką część płata czołowego w lewej półkuli, którego uszkodzenia prowadzą do afazji (zaburzeń mowy).

Niezbędnik Inteligenta „100 pytań do nauki” (100185) z dnia 02.08.2021; Mózg i inteligencja; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy mózg człowieka zbudowany jest z wyspecjalizowanych modułów?"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >