Niezbędnik

Jakie są największe grzechy naszej pamięci?

72. Jakie są największe grzechy naszej pamięci?

Zdjęcie hipokampu – struktury mózgu odgrywającej kluczową rolę w zapamiętywaniu i uczeniu się. Zdjęcie hipokampu – struktury mózgu odgrywającej kluczową rolę w zapamiętywaniu i uczeniu się.

Grzech nietrwałości. Nawet dobrze utrwalona informacja, jeśli nie będziemy jej przywoływać, ulegnie zatarciu. Czy całkowicie? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wspomnienia to bowiem połączenia pomiędzy neuronami w mózgu. Z czasem one słabną, jeśli nie są wzmacniane poprzez uaktywnianie (czyli przywoływanie informacji). Ten proces prowadzi w końcu do takiego ich osłabienia, że przypomnienie staje się niemożliwe. Jednak psychologia wykazała istnienie zjawiska niezupełnego zapominania, gdy dzięki rozmaitym wskazówkom udaje się nam wydobyć informacje. Zapominanie niezupełne najprawdopodobniej pozostawia w stanie czuwania porozsypywane elementy jakiejś informacji.

Pamięć jest zatem zależna od upływu czasu, również czasu naszego życia. W tym sensie, że im jesteśmy starsi, tym większe mamy kłopoty z pamięcią. Z badań wynika, że pojawiają się one najwcześniej ok. 45. roku życia, a najbardziej widać ten proces po 60. roku życia. Pocieszające jest natomiast to, że poza chorobami, takimi jak np. alzheimer, spadek zdolności zapamiętywania nie jest aż tak duży – osoby starsze średnio przypominają sobie 10–15 proc. materiału mniej niż młodsze. W pewnym badaniu aż 20 proc. 70-latków było równie sprawnych jak młodzi studenci w przypominaniu sobie słów z pokazanej uprzednio listy. Badania wykazują również lepsze funkcjonowanie pamięci u wykształconych osób starszych.

Grzech roztargnienia. Wiąże się on nierozerwalnie z uwagą – kiedy coś robimy, np. odkładamy okulary, często myślimy o czymś innym. Nie następuje wówczas odpowiednie zakodowanie informacji, gdzie owe okulary położyliśmy. Dlatego błyskawicznie o tym zapominamy. Grzech roztargnienia jest ceną, jaką płacimy za wspaniałą zdolność naszego mózgu – umiejętność „jazdy na autopilocie”.

Niezbędnik Inteligenta „100 pytań do nauki” (100185) z dnia 02.08.2021; Mózg i inteligencja; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Jakie są największe grzechy naszej pamięci?"
Reklama