Niezbędnik

Czy można czytać w ludzkich myślach?

74. Czy można czytać w ludzkich myślach?

Czytanie w ludzkich myślach jest już możliwe. I jest ogromna nadzieja dla osób, które z powodów zdrowotnych nie mogą się komunikować. Czytanie w ludzkich myślach jest już możliwe. I jest ogromna nadzieja dla osób, które z powodów zdrowotnych nie mogą się komunikować. Shutterstock

Dowiedzieliśmy, że mózg zachowuje zdolność »zlecania« drobnych ruchów długu po utracie przez organizm zdolności ich wykonywania. Oraz tego, że skomplikowane zamierzone ruchy, których charakterystyka obejmuje zmieniające się prędkości i zakrzywione trajektorie, mogą być łatwiej i szybciej zinterpretowane przez algorytmy sztucznej inteligencji niż te proste, jak przesuwanie kursora ze stałą prędkością”. Tak naukowcy ze Stanford University podsumowali w maju 2021 r. wyniki swoich badań, w których brał udział mężczyzna określany jako T5. W 2007 r. stracił możliwość poruszania się z powodu urazu rdzenia kręgowego.

Cztery lata wcześniej do mózgu wszczepiono mu dwa czujniki o wymiarach 4x4 mm wyposażone w 100 elektrod, które odbierają sygnały z neuronów w części kory ruchowej odpowiadającej za ruchy dłoni. Są one przesyłane przewodami do komputera, a algorytmy sztucznej inteligencji dekodują je i określają prawdopodobny zamierzony ruch dłoni i palca T5. Kiedy T5 został poproszony o wyobrażenie sobie używania ręki do zaznaczania liter kursorem, stworzone w ten sposób słowa pojawiały się na monitorze z prędkością ok. 40 znaków na minutę.

W nowym badaniu T5 koncentrował się na próbie pisania pojedynczych liter na wyimaginowanej kartce za pomocą wyimaginowanego pióra. Powtarzał każdą 10 razy, pozwalając oprogramowaniu na naukę rozpoznawania sygnałów neuronowych z nią związanych. Później, w trakcie wielogodzinnych sesji, T5 odczytywał zdania, np. „przerwałem, nie mogłem milczeć” i „w ciągu trzydziestu sekund armia wylądowała”. W ten sposób uzyskał szybkość 90 znaków (ok. 18 słów na minutę), czyli porównywalną do tej, z jaką jego pełnosprawni rówieśnicy tworzą esemesy na smartfonach. A poproszony o udzielenie odpowiedzi na pytania otwarte, które wymagały namysłu, pisał z prędkością średnio 73,8 znaków, czyli ok.

Niezbędnik Inteligenta „100 pytań do nauki” (100185) z dnia 02.08.2021; Mózg i inteligencja; s. 97
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy można czytać w ludzkich myślach?"
Reklama