Niezbędnik

Czy udało się odkryć skuteczny lek na alzheimera?

84. Czy udało się odkryć skuteczny lek na alzheimera?

Wszystko, co można obecnie zaoferować pacjentom, to jedynie leki spowalniające postęp choroby. Wszystko, co można obecnie zaoferować pacjentom, to jedynie leki spowalniające postęp choroby. PantherMedia

Władze amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziły na początku czerwca pierwszy od 20 lat lek, który może być skuteczny w chorobie Alzheimera. Chodzi tu o preparat aducanumab, który pod względem biologicznym jest przeciwciałem wycelowanym dokładnie w najbardziej prawdopodobne podłoże choroby Alzheimera, czyli złogi beta-amyloidu gromadzące się w tkance mózgowej. Ale zamiast świętować wraz z milionami pacjentów, wielu ekspertów nie uznało tej decyzji za sukces. Ostrzegają, że jest przedwczesna i chorzy (a zwłaszcza ich rodziny) nie powinni pokładać w nim zbyt dużych nadziei.

Gdy na początku XX w. Alojz Alzheimer ogłosił światu, że w mózgach pacjentów z utraconą pamięcią (badanych po ich śmierci) znajdują się patologiczne białka, nie mógł jeszcze wiedzieć, skąd się tam wzięły. Podczas naturalnego starzenia neurony w mózgu giną z różnych powodów, np. pod wpływem szkodliwego działania wolnych rodników lub niedokrwienia. W chorobie Alzheimera szkodnikami są dwa toksyczne białka: w tkance mózgowej pojawiają się złogi beta-amyloidu, a wnętrze neuronów wypełnia zwyrodniałe białko tau. Ale nadal nie wiadomo, co rozpoczyna ten proces. Pojawiły się hipotezy, że amyloid być może nie jest żadnym szkodnikiem, lecz gromadzi się w odpowiedzi na stan zapalny, wywołany jakąś infekcją wirusową.

Decyzja o dopuszczeniu na rynek preparatu, który celuje w sam amyloid, ale niekoniecznie poprawia funkcjonowanie chorych z demencją, została wytłumaczona przez FDA „niezaspokojonymi potrzebami”. Istotnie, wszystko, co można obecnie zaoferować pacjentom, to jedynie leki spowalniające postęp choroby, w dodatku w ograniczonym zakresie i nie u wszystkich. Stosując je, udaje się stłumić niektóre objawy, a więc kupić trochę czasu. I tyle.

Żaden ze 126 preparatów opisywanych w mediach między 1998 a 2020 r.

Niezbędnik Inteligenta „100 pytań do nauki” (100185) z dnia 02.08.2021; Zdrowie; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy udało się odkryć skuteczny lek na alzheimera?"
Reklama