Niezbędnik

Czy istnieje zdrowa dieta?

89. Czy istnieje zdrowa dieta?

Ludzie zjadają tysiące substancji chemicznych w tysiącach rodzajów jedzenia. Ludzie zjadają tysiące substancji chemicznych w tysiącach rodzajów jedzenia. Shutterstock

W listopadzie 2019 r. międzynarodowy zespół naukowców opublikował w specjalistycznym czasopiśmie „Annals of Internal Medicine” aż sześć artykułów będących efektem trzyletniej pracy. Są one wnikliwą analizą wielu różnych badań naukowych dotyczących wpływu spożywania czerwonego mięsa (również przetworzonego) na zdrowie. W jednej z publikacji badacze sformułowali wnioski, które wywołały burzę: stwierdzili, że skutki zdrowotne zmniejszenia spożywania wołowiny czy wieprzowiny są potencjalnie tak niewielkie, iż – abstrahując od kwestii etycznych czy klimatycznych – nie ma powodów, by rekomendować ludziom zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych dotyczących mięsa.

Brytyjska strona internetowa sciencemediacentre.org, która zbiera i publikuje komentarze ekspertów na temat ważnych doniesień naukowych, tym razem przygotowała aż 11 opinii (z reguły zamieszcza trzy–cztery), niektóre długości sporych artykułów. I one spowodowały zamieszanie. Żaden z utytułowanych ekspertów nie kwestionował rzetelności publikacji w „Annals of Internal Medicine”, ale byli podzieleni co do konkluzji. Co w tej sytuacji ma myśleć zwykły konsument?

Kwestia wpływu na zdrowie czerwonego mięsa jest tylko jednym z przykładów kłopotów, z jakimi boryka się epidemiologia żywieniowa analizująca wpływ tego, co jemy, na nasze zdrowie. Wynika to z faktu, że większość prowadzonych w jej ramach badań polega na zestawieniu zapisów dotyczących stanu zdrowia danej grupy ludzi (np. w ciągu 20 lat) z ankietami, w których – często tylko raz, na początku – pyta się ich o nawyki żywieniowe (fachowo taki typ badań nazywa się obserwacyjnymi kohortowymi). W ten sposób można zauważyć jedynie jakieś korelacje, czyli stwierdzić częstsze współwystępowanie – np.

Niezbędnik Inteligenta „100 pytań do nauki” (100185) z dnia 02.08.2021; Zdrowie; s. 113
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy istnieje zdrowa dieta?"
Reklama