Niezbędnik

Czy kiedyś powstanie prawdziwa sztuczna inteligencja?

91. Czy kiedyś powstanie prawdziwa sztuczna inteligencja?

Wydaje się, że obecnie możliwość stworzenia silnej SI jest tak odległa, że wręcz nieprawdopodobna. Wydaje się, że obecnie możliwość stworzenia silnej SI jest tak odległa, że wręcz nieprawdopodobna. Shutterstock

SI to pojęcie, które budzi ostatnimi czasy ogromną fascynację. I to nie pierwsza fala szczególnego zainteresowania tym tematem. Kolejne wzbierają i opadają mniej więcej od połowy lat pięćdziesiątych, kiedy to pojęcie zostało wprowadzone. Obecna zdaje się jednak wyższa i dłuższa, bowiem do czynienia z tym zjawiskiem mamy w zasadzie wszyscy, chociażby posługując się dowolną wyszukiwarką internetową. Jednak to tylko tzw. słaba sztuczna inteligencja – ta, która zbiera dane, przetwarza je i oznacza, nadając im odpowiednią wagę.

To, co szczególnie fascynuje – zwłaszcza pisarzy, twórców filmów i gier komputerowych spod znaku science fiction, ale też licznych amatorów, entuzjastów lub z drugiej strony zaciekłych wrogów nowych technologii – to możliwość stworzenia silnej SI. A więc takiej, która byłaby świadoma wyznaczonych jej celów. Ba, może która potrafiłaby samodzielnie je stawiać. Powołując podobny byt do istnienia, moglibyśmy spotkać się z Obcym. Nie tym z kosmosu, bo nadzieja na kontakt z pozaziemską cywilizacją wydaje się w świetle ustaleń nauki znikoma, ale takim, którego sami stworzymy. Kto wie, może wykreujemy w ten sposób boga – byt zdolny udzielić odpowiedzi na odwieczne pytania ludzkości? Byłby to też potencjalny arbiter: sprawiedliwy, nieuprzedzony, pozbawiony uczuć, a więc idealnie obiektywny. Podczas gdy jedni spoglądają na taką możliwość z nadzieją, inni widzą w niej śmiertelne zagrożenie. Co bowiem, jeżeli ów byt, niczym Frankenstein z powieści Mary Shelley, okaże się potworem lub demonicznym psychopatą pragnącym władzy i kontroli? Taka wizja zdaje się szczególnie atrakcyjna dla niechętnie spoglądających na wytwory nowoczesnej technologii.

Wydaje się jednak, że obecnie możliwość stworzenia silnej SI jest tak odległa, że wręcz nieprawdopodobna.

Niezbędnik Inteligenta „100 pytań do nauki” (100185) z dnia 02.08.2021; Nowe wyzwania; s. 118
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy kiedyś powstanie prawdziwa sztuczna inteligencja?"
Reklama