Niezbędnik

Jakie wynalazki, odkrycia i pomysły zmieniły życie współczesnego człowieka?

99. Jakie wynalazki, odkrycia i pomysły zmieniły życie współczesnego człowieka?

Już w maju 1915 r. prototyp maski gazowej przedstawił brytyjskim władzom lekarz i wynalazca Cluny Macpherson. Był to wyposażony w okulary i rurkę do oddychania kaptur wykonany z płótna nasączonego chemikaliami pochłaniającymi chlor. Już w maju 1915 r. prototyp maski gazowej przedstawił brytyjskim władzom lekarz i wynalazca Cluny Macpherson. Był to wyposażony w okulary i rurkę do oddychania kaptur wykonany z płótna nasączonego chemikaliami pochłaniającymi chlor. BE&W
W 1922 r. kanadyjski fizjolog sir Frederic Grant Banting (z prawej) wyizolował i zastosował klinicznie insulinę.BE&W W 1922 r. kanadyjski fizjolog sir Frederic Grant Banting (z prawej) wyizolował i zastosował klinicznie insulinę.

Kiedy wraz z pierwszą wojną światową rozpoczęły się czasy współczesne, człowiek był już całkiem nieźle wyposażony. Od 1,5 mln lat korzystał z ognia (datowane tak ślady osadu, przypominające pozostałości ziemi, nad którą płonęło ognisko, znaleźli uczeni badający w latach 80. stanowisko Koobi Fora w Kenii). Od 6 tys. lat – z koła. Oraz z pisma, które potrafił drukować od XV w. Posługiwał się pieniądzem, którego papierowa wersja powstała w XVIII w. Od ponad 100 lat żył w epoce rewolucji przemysłowej, zapoczątkowanej opatentowaniem przez Jamesa Watta maszyny parowej. Od trzech dekad mógł myśleć o poruszaniu się samochodem (w 1883 r. Gottlieb Daimler zaprezentował szybkobieżny silnik spalinowy, a 3 lata później powstało pierwsze auto: Patentwagen Nr. 1 konstrukcji Carla Benza). Mniej więcej od tego czasu używał też prądu (pierwszą elektrownię uruchomił w 1882 r. w USA Thomas Edison). Od 11 lat wiedział, że spełniło się jego marzenie o obecności w przestworzach (w 1903 r. amerykanie Orville i Wilbur Wright wykonali pierwsze loty skonstruowanym przez siebie samolotem Flyer). Mógł też zajrzeć do wnętrza swojego ciała, dzięki Wilhelmowi Conradowi Röntgenowi, który w 1895 r. odkrył promienie X. Miał człowiek też wiele więcej, ale to, co zyskał przez kolejne 100 lat, przeszło jego najśmielsze oczekiwania. Przedstawiamy subiektywne kalendarium wynalazków i odkryć, nie tylko tych bardzo poważnych.

Lata 1914–1920

Do 1918 r. trwała wojna, nic więc dziwnego, że wiele sił skierowano na usprawnienie metod walki. 22 kwietnia 1915 r. w bitwie pod Ypres w Belgii Niemcy pierwszy raz użyli gazu bojowego. Potrzeba ochrony przed nim żołnierzy stała się paląca. Już w maju prototyp maski gazowej przedstawił brytyjskim władzom lekarz i wynalazca Cluny Macpherson.

Niezbędnik Inteligenta „100 pytań do nauki” (100185) z dnia 02.08.2021; Dwa pytania na koniec; s. 130
Oryginalny tytuł tekstu: "Jakie wynalazki, odkrycia i pomysły zmieniły życie współczesnego człowieka?"
Reklama