Niezbędnik

Jakie wynalazki, odkrycia i pomysły zmieniły życie współczesnego człowieka?

99. Jakie wynalazki, odkrycia i pomysły zmieniły życie współczesnego człowieka?

Już w maju 1915 r. prototyp maski gazowej przedstawił brytyjskim władzom lekarz i wynalazca Cluny Macpherson. Był to wyposażony w okulary i rurkę do oddychania kaptur wykonany z płótna nasączonego chemikaliami pochłaniającymi chlor. Już w maju 1915 r. prototyp maski gazowej przedstawił brytyjskim władzom lekarz i wynalazca Cluny Macpherson. Był to wyposażony w okulary i rurkę do oddychania kaptur wykonany z płótna nasączonego chemikaliami pochłaniającymi chlor. BE&W
W 1922 r. kanadyjski fizjolog sir Frederic Grant Banting (z prawej) wyizolował i zastosował klinicznie insulinę.BE&W W 1922 r. kanadyjski fizjolog sir Frederic Grant Banting (z prawej) wyizolował i zastosował klinicznie insulinę.

Kiedy wraz z pierwszą wojną światową rozpoczęły się czasy współczesne, człowiek był już całkiem nieźle wyposażony. Od 1,5 mln lat korzystał z ognia (datowane tak ślady osadu, przypominające pozostałości ziemi, nad którą płonęło ognisko, znaleźli uczeni badający w latach 80. stanowisko Koobi Fora w Kenii). Od 6 tys. lat – z koła. Oraz z pisma, które potrafił drukować od XV w. Posługiwał się pieniądzem, którego papierowa wersja powstała w XVIII w. Od ponad 100 lat żył w epoce rewolucji przemysłowej, zapoczątkowanej opatentowaniem przez Jamesa Watta maszyny parowej.

Niezbędnik Inteligenta „100 pytań do nauki” (100185) z dnia 02.08.2021; Dwa pytania na koniec; s. 130
Oryginalny tytuł tekstu: "Jakie wynalazki, odkrycia i pomysły zmieniły życie współczesnego człowieka?"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >