Niezbędnik

Jaki będzie koniec świata?

100. Jaki będzie koniec świata?

Wszechświat też czeka nieunikniony koniec. Wszystko wskazuje na to, że będzie się rozszerzał tak długo, aż stanie się zimny i pusty. Wszechświat też czeka nieunikniony koniec. Wszystko wskazuje na to, że będzie się rozszerzał tak długo, aż stanie się zimny i pusty.
Przypadkowy wybuch wojny nuklearnej wydaje się nieprawdopodobny, ale ponieważ w 1995 r. prezydentowi Rosji Borysowi Jelcynowi zdarzyło się prawie wcisnąć czerwony guzik (na skutek fałszywego alarmu), to nie można wykluczyć i takiej sytuacji.Getty Images Przypadkowy wybuch wojny nuklearnej wydaje się nieprawdopodobny, ale ponieważ w 1995 r. prezydentowi Rosji Borysowi Jelcynowi zdarzyło się prawie wcisnąć czerwony guzik (na skutek fałszywego alarmu), to nie można wykluczyć i takiej sytuacji.

O końcu świata ludzie myśleli, odkąd tylko zeszli z drzewa i rozejrzeli się uważnie wokół siebie, ale systematycznych narzędzi do analizy tego zjawiska dostarczyła dopiero współczesna nauka. Również niedawno – mniej więcej w połowie XX w. – człowiek wypracował narzędzia zagłady totalnej, którymi mógłby ten koniec uczynić realnym, a już na pewno bliższym. Koniec świata może mieć więc wiele wariantów.

Nasz świat, ten ludzki, wystarczy wyrzucić poza ramy klimatu, do którego przywykł gatunek Homo sapiens.

Niezbędnik Inteligenta „100 pytań do nauki” (100185) z dnia 02.08.2021; Dwa pytania na koniec; s. 136
Oryginalny tytuł tekstu: "Jaki będzie koniec świata?"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >