O Polityce

Oaza czytelników w Europejskim Porcie Literackim (19-21 kwietnia 2013)

Noblistka, laureatka Pulitzera i najważniejszy pisarz świata arabskiego, blisko trzydziestu autorów, którzy nie czytali jeszcze w Porcie, nowe projekty, koncerty, debaty, literackie konkursy dla plastyków, fotografów, filmowców oraz cenione osobowości polskiej kultury jako gospodarze wydarzeń. Oto Europejski Port Literacki Wrocław 2013 w jednym zdaniu.
materiały prasowe/Polityka

Festiwal organizowany przez Biuro Literackie obchodzi w tym roku osiemnaste urodziny. Nie znaczy to, że nabiera dostojnego, poważnego charakteru. Wręcz przeciwnie – zapowiada się prawdziwe „Port Party”, jak sugeruje tytuł głównego motywu muzycznego skomponowanego przez Igora Boxxa, współtwórcy duetu Skalpel i autora oprawy muzycznej czytań.

Najjaśniejszym punktem pierwszego dnia Portu będzie bez wątpienia spotkanie z noblistką Hertą Müller. Wieczór wokół wydanej przez Biuro Literackie książki Kolaże w tłumaczeniu Leszka Szarugi, której premiera nieprzypadkowo przypada dosłownie w przeddzień festiwalu, poprowadzi tłumacz, eseista i poeta Andrzej Kopacki.

To część programu „Języki Obce”, w ramach którego tegoroczny Port Literacki uświetni również obecność najwybitniejszego prozaika krajów arabskich, Irakijczyka Hasana Blasima. Sobotnie spotkanie, prowadzone przez poetę i tłumacza Hatifa Janabiego, poświęcone będzie premierze książki Szaleniec z Placu Wolności.

Literacki finał festiwalu należeć będzie do laureatki Pulitzera Jorie Graham. Z jedną z najczęściej nagradzanych amerykańskich poetek o zbiorze Prześwity, z przekładami Miłosza Biedrzyckiego i Ewy Chruściel, który jest pierwszą książkową publikacją wierszy Graham w naszym języku, porozmawia Grzegorz Jankowicz.

Tradycyjnie dzięki projektowi „Połów” poznamy i usłyszymy najciekawszych autorów przed debiutem wybranych przez Romana Honeta, Karola Maliszewskiego, Joannę Mueller i Martę Podgórnik. Powracająca po siedmiu edycjach „Odsiecz” wyłoniła poetów, których warto poznać, a którzy pierwsze książki mają już za sobą.

Młode pokolenie będzie nie tylko czytać, ale też dyskutować z doświadczonymi pisarzami. „Nowe sytuacje” to trzy konfrontacje między debiutantami i mistrzami: Filipa Wyszyńskiego z Martą Podgórnik i Bohdanem Zadurą, Katarzyny Fetlińskiej z Andrzejem Sosnowskim i Filipem Zawadą oraz Katarzyny Jakubiak z Julią Fiedorczuk i Jerzym Jarniewiczem.

Muzyka to zawsze istotny element Portu, nie zabraknie jej również na osiemnastkowej imprezie. Każdego dnia o godz. 21.00 zagrają najlepsi przedstawiciele polskiej sceny rockowej. W piątek 19 kwietnia Lech Janerka, dzień później formacja Strachy na Lachy, a w niedzielę Kim Nowak.

Koncerty inaugurują kolejny nowy wydawniczy projekt Biura Literackiego „33. Piosenki na papierze” z trzema książkami: Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego Na skrzyżowaniu słów, Lecha Janerki Śpij Aniele mój / Bez kolacji oraz Bartosza „Fisza” Waglewskiego Warszafka płonie.

O „Piosenkach” z redaktorami tomów – Wojciechem Bonowiczem, Krzysztofem Gajdą i Filipem Zawadą – będzie rozmawiał dziennikarz radiowej Trójki Dariusz Bugalski. W debacie Salonu „Polityki” Justyna Sobolewska poruszy z Karolem Maliszewskim, Joanną Mueller i Piotrem Śliwińskim temat „(Nie)sprawiedliwości w życiu literackim”.

Dzięki serii „Poezja polska od nowa” w Porcie zagości twórczość Jarosława Iwaszkiewicza, Bolesława Leśmiana i Leopolda Staffa odczytana przez redaktorów Justynę Bargielską, Jacka Dehnela i Bogusława Kierca. Rozmowę wokół kolejnej edycji serii poprowadzi profesor Aleksander Nawarecki.

Bogusław Kierc jest też bohaterem jubileuszowego programu „43”, w którym wraz z Ryszardem Krynickim będą świętować nowymi książkami 70. urodziny. Uroczyste obchody jubileuszy pisarzy to festiwalowa tradycja. W poprzednich latach w Porcie honorowano Krystynę Miłobędzką i Tadeusza Różewicza. Gospodarzem wieczoru będzie Stanisław Bereś.

Wspomnieniom będzie również służyć przywołanie kultowego cyklu spotkań z lat 90., który powraca w komiksowym almanachu Powrót Barbarzyńców i nie z wierszami m.in. Marcina Barana, Darka Foksa, Krzysztofa Jaworskiego, Macieja Meleckiego, Marcina Sendeckiego, Dariusza Sośnickiego, Marcina Świetlickiego i Grzegorza Wróblewskiego.

Tegoroczny festiwal współtworzyć może każdy, wystarczy wziąć udział w jednym z trzech konkursów. „Komiks z Portu” skierowany jest do rysowników, „Kadry z Portu” do fotografów a „Port w obiektywie” do filmowców. Wszystkie techniki i sprzęty dozwolone, a do zdobycia atrakcyjne nagrody pieniężne oraz rzeczowe.

Takim projektem jest też związane z ESK 2016 „Laboratorium literackie”, którego to wydarzenia („Szkoła z poezją”, „Komiks wierszem” oraz „Nakręć wiersz”) przewijać się będą przez wszystkie festiwalowe dni. Otwartą dla wszystkich piszących scenę poprowadzą Konrad Góra i Robert Rybicki.

Warto wspomnieć również o „Klubie festiwalowym”, który rozpoczynać będzie każdy z trzech dni festiwalu. Stworzony z myślą o akredytowanych dziennikarzach, prowadzony przez dziennikarza TVP Kultura Michała Chacińskiego, będzie okazją do rozmów z uczestnikami najważniejszych wydarzeń.

Mecenasem 18. Europejskiego Portu Literackiego jest Miasto Wrocław. Współorganizatorem BF Impart 2016. Parterami Goethe-Institut oraz Finnish Literature Exchange. Patronat sprawują TVP2, TVP Kultura, Polityka, Polskie Radio Wrocław, Lubimyczytac.pl oraz O.pl. Koncerty organizuje WROCKfest.pl. Więcej szczegółów na stronie portliteracki.pl

Dla czytelnika coraz bardziej przyzwyczajonego do informacji o zamykanych księgarniach i upadających wydawnictwach, Port Literacki, który po kilku latach wraca do Impartu, jest prawdziwą „Oazą czytelników”. W wielkiej literackiej wiosce odbiorca jest królem, a Port – jego dominium. Po prostu przyjdź i rządź!

Zapraszamy do obejrzenia spotu w reżyserii Anny Jadowskiej zapraszającego na Port Literacki Wrocław 2013.

Więcej informacji na stronie http://portliteracki.pl/festiwal/

Reklama
Reklama