O Polityce

Gdzie leży granica? Relacje Państwo - Kościół w III RP - czyli trzecia debata z cyklu: Ile Kościoła w Państwie?

Miejsce: Bar Studio (przy Teatrze Studio), Plac Defilad 1 (budynek PKiN) 18 września 2013 (środa), godz. 17:00
Polityka

„Gdyby nie Kościół katolicki, to byśmy żyli w innym kraju, naprawdę…” Zapewne każdy - niezależnie od wyznania, światopoglądu czy opcji politycznej - mógłby podpisać się pod tym stwierdzeniem jednej z rozmówczyń, z którą niedawno Instytut Spraw Publicznych przeprowadził wywiad do raportu na temat współczesnych relacji Państwo-Kościół. A może rzecz nie w Kościele? Może żylibyśmy w innym kraju, gdyby nie rządzący i politycy, którzy określają granice wpływu Kościoła na państwo, jego instytucje i ustawodawstwo?

Podczas dyskusji w Barze Studio wieńczącej cykl debat „Ile Kościoła w Państwie?” zapytamy rozmówców o to, jak widzą rolę Kościoła katolickiego, a także innych Kościołów i związków wyznaniowych w debacie publicznej. Kto ma rację? Czy ci, którzy głoszą, że Kościół katolicki jest w Polsce instytucją bardzo szczególną i dlatego powinien mieć silny wpływ na życie publiczne, zabierając głos także w sprawach politycznych, czy też ci, którzy uważają, że w nowoczesnym państwie Kościół powinien trzymać się z daleka od polityki?

Zapytamy także o to, jakie są w tej kwestii opinie i oczekiwania polskiego społeczeństwa. Czy – jak twierdzi wielu polityków – szczególna pozycja Kościoła daje się uzasadnić tym, że reprezentuje on w Polsce ogromną większość osób, które wyznają religię rzymskokatolicką? Czy też ważniejsza jest opinia samych Polek i Polaków, których 70% krytycznie się odnosi do politycznego zaangażowania Kościoła i duchownych katolickich w politykę?

Na koniec zapytamy też, czy dziś możliwe są (i w jakim kierunku) zmiany w relacjach Państwo-Kościół, czy też żadna ze stron nie jest jeszcze na to gotowa?

Do debaty zaprosiliśmy O. TOMASZA DOSTATNIEGO, dominikanina, publicystę i duszpasterza inteligencji. Na przeciw Ojca Dostatniego usiądzie PROF. JAN HARTMAN – filozof i etyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W debacie wezmą udział również:

DR JACEK KUCHARCZYK, szef Instytutu Spraw Publicznych

PROF. MIROSŁAWA GRABOWSKA, socjolożka, dyrektor CBOs’u.

ANNA DRYJAŃSKA z Fundacji Feminoteka

MARTA BRZEZIŃSKA-WALESZCZYK, publicystka Frondy i Rzeczpospolitej.

A całość poprowadzi Ewa Wanat, redaktorka naczelna Radia Dla Ciebie.

Po debacie zapraszamy na mini-wernisaż rysunków Patryka Martusia, które powstały podczas wszystkich trzech debat.

Debata odbędzie się przy orzeźwiającej lemoniadzie :)

Info o cyklu debat: www.isp.org.pl/ilekosciolawpanstwie

Organizatorami i partnerami cyklu są:
Instytut Spraw Publicznych
Tygodnik POLITYKA
Szturm na szkoły
barStudio

Reklama
Reklama