od 4 lutego 2015 r. w sprzedaży

Poradnik Psychologiczny Ja my oni "Pieniądze. Urok i ułuda"
Nowe wydanie Poradnika Psychologicznego poświęcone jest wpływowi pieniądza na ludzką psychikę i relacje międzyludzkie (w pracy i w rodzinie, ze szczególnym uwzględnieniem wychowania dzieci), nowym trendom związanym z konsumpcją, niebezpieczeństwom związanym z posiadaniem lub chęcią posiadania pieniędzy (zakupoholizm, hazard, długi, wojny o alimenty) oraz przyjemnościom (często pozornym) wynikającym z ich posiadania.
Najnowsze wydanie Poradnika Psychologicznego Ja My Oni
Polityka

Najnowsze wydanie Poradnika Psychologicznego Ja My Oni

Wydanie poświęcone jest wpływowi pieniądza na życie człowieka.
Polityka

Wydanie poświęcone jest wpływowi pieniądza na życie człowieka.

Ze wstępu Ewy Wilk, redaktor prowadzącej:

Pieniądze szczęścia nie dają, ale wszyscy chcieliby przekonać się o tym osobiście. Wśród setek aforyzmów ten akurat, autorstwa Stefana Kisielewskiego, nadzwyczaj trafnie oddaje niejednoznaczne stosunki współczesnego człowieka z pieniędzmi. Oczywiste i wszechobecne w kapitalistycznej rzeczywistości (jak nigdy wcześniej w swej – trwającej co najmniej 27 wieków – historii), są czymś znacznie donioślejszym niż tylko abstrakcyjną miarą, która służy wymianie dóbr między ludźmi, wycenie usług, jakie sobie wzajemnie świadczą, czy wynagradzaniu ich pracy.

Opisujemy na tych łamach utrapienia, udręki i upokorzenia, jakich przysparza człowiekowi nieposiadanie pieniędzy. Staramy się objaśnić, gdzie chciwy świat zastawia pułapki – jak manipulując naturalnymi właściwościami ludzkiej psychiki, wciąga nas w bezrozumne zakupy, niespłacalne kredyty, ryzykowne inwestycje, hazard. Piszemy o dewastującej mocy rodzinnych waśni o pieniądze, tak dziś powszechnych wojen alimentacyjnych czy systemów wynagradzania ludzi opartych na wściekłej rywalizacji o premię. Próbujemy przestrzec przed bezrefleksyjną tresurą dzieci do konsumpcjonizmu.

Pokazujemy także uroki wynikające z posiadania pieniędzy. I ułudy, którymi ludzie karmią się w powszechnej za nimi pogoni. Właściwie za wstęp do tego wydania mogłaby starczyć stara chińska sentencja: „Za pieniądze możesz kupić dom, ale nie ciepło rodzinne. Łóżko, ale nie sen. Zegarek, ale nie czas. Pozycję, ale nie uważanie. Seks, ale nie miłość. Życie, ale nie duszę”.

Niby banalne, któż by tej refleksji nie podzielał, ale dla wielu, zbyt wielu współczesnych, pieniądze stały się jedynym sensem własnego życia i miarą wartości drugiego człowieka. Czyżby „mieć” miałoby już na zawsze zastąpić „być”, by sparafrazować tytuł jednej z ważniejszych rozpraw filozoficznych XX w. autorstwa Ericha Fromma? Pieniądze wgryzły się w ludzką psychikę, zawirusowały ją, lecz szczęśliwie coraz liczniejsi spośród nas dostrzegają konieczność jakiejś terapii, uruchomienia w sobie ciał odpornościowych. Próbują mieć po to, by być. A nawet żyć za mniej, ale pełniej. Przekonać się osobiście, że to możliwe.

 

Poradnik Psychologiczny Ja My Oni "Pieniądze. Urok i ułuda" dostępny w cenie 16,99 zł w dobrych punktach sprzedaży prasy i w sklepie internetowym www.sklep.polityka.pl

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj