O Polityce

Festiwal Literacki Sopot 2017 Sierpień 17 - 20

materiały promocyjne / Polityka
Tematem wiodącym szóstej edycji będzie literatura hiszpańskojęzyczna.

Każdego roku miasto na cztery dni zmienia się w prawdziwy literacki kurort, a jego zakątki tętnią rytmem literackich spotkań, warsztatów i dyskusji. Festiwal to także wspólne czytanie, projekcje filmów, targi książki, a także działania z pogranicza literatury i innych dziedzin sztuki.

Do Sopotu przyjedzie między innymi Javier Cercas – pisarz i dziennikarz poruszający m.in. tematy hiszpańskiej wojny domowej; Almudena Grandes – jedna z najpopularniejszych autorek współczesnej literatury hiszpańskiej. Znajdzie się też coś dla fanów kryminałów i thrillerów za sprawą Claudii Piñeiro, która za pomocą tego gatunku literackiego opisuje argentyńską rzeczywistość. Polską premierę podczas Literackiego Sopotu będzie miała debiutancka powieść Jankeski fajter Aury Xilonen z Meksyku, przedstawicielki młodszego pokolenia, nazywanej meksykańską Masłowską.

Specjalnie dla fanów komiksu i ilustracji warsztaty poprowadzi Pau (Pablo Rodríguez Jiménez-Bravo) – autor Sagi o Atlasie i Axisie, a także Luci Gutiérrez – ilustratorka.

Wśród przygotowanych dla uczestników aktywności znajdą się również: wypoczynek na festiwalowej plaży, plenerowa czytelnia oraz cykl spotkań z nominowanymi i nagrodzonymi nagrodami Nike lub im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz spotkania z książką historyczną.

Czytelnicy będą mogli spotkać się m.in. z Dorotą Masłowską, Jakubem Żulczykiem, Katarzyną Boni, Marianem Pilotem, Patrycją Bukalską, Wojciechem Orlińskim, Anetą Prymaką-Oniszk, Mirosławem Wlekłym, Martą Dzido, Wojciechem Kuczokiem.

Program Literackiego Sopotu wypełniają nie tylko spotkania autorskie, ale także debaty. Pierwsza z debat dotyczy Europy Wspólnotowej i Narodowej. O dwóch filozofiach: Miguela de Unamuno i José Ortega y Gasseta dyskutować będą wybitni naukowcy: Javier Zamora Bonilla– doktor nauk politycznych i dyrektor naukowy Fundacji José Ortegi y Gasseta – Gregorio Marañona w Madrycie, María Isabel Ferreiro Lavedán – doktor socjologii, związana z tą samą instytucją madrycką oraz Manuel Menéndez Alzamora, doktor nauk prawnych i politycznych z Uniwersytetu w Alicante. W drugiej debacie o „wszystkich prawdach reportażu” wezmą udział wybitni twórcy: Ziemowit Szczerek, Wojciech Tochman i Ludwika Włodek. W trzeciej debacie moderator Maciej Stasiński stawia pytanie: „Czy ludzie wolą dyktatury, czy tylko muszą je znosić?”, a odpowiedzi udzielą Yoani Sánchez – słynna kubańska dziennikarka, która od wielu lat zmaga się z dyktaturą komunistyczną, Mikal Hem – Norweg, autor książki Jak zostać dyktatorem i Radosław Markowski – profesor nauk społecznych.

W tym roku na Placu Przyjaciół Sopotu swoją ofertę wydawniczą zaprezentują m.in. Wydawnictwo Smak Słowa, Agora, Karakter, Czarne, TAKO, Hokus-Pokus, Dwie Siostry, Nasza Księgarnia, Media Rodzina, Wytwórnia, Narodowe Centrum Kultury, czy Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Nie lada gratką dla miłośników hiszpańskiej dramaturgii będzie czytanie performatywne dramatu Juana Mayorgi „Hameln”, w reżyserii Adama Nalepy na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże. Z kolei muzyczny program festiwalu Literacki Sopot poświęcony jest twórczości Pedro Amodóvara, twórcy autorskiego kina hiszpańskiego. Almodrama to wieczór z siedmioma wspaniałymi drag queen, które w klubokawiarni Dwie Zmiany wystąpią do najbardziej charakterystycznych hiszpańskojęzycznych piosenek z filmów Almodóvara,

Wstęp na wszystkie wydarzania jest bezpłatny. Na niektóre warsztaty obowiązują zapisy lub wymagane jest odebranie zaproszenia w punkcie informacji Kulturalny Sopot na Placu Przyjaciół Sopotu.

Polecamy spotkania w ramach Nagród Historycznych POLITYKI. Spotkania poprowadzi prof. Wiesław Władyka

PIĄTEK 18 sierpnia godzina 15:00 Sopoteka - Patrycja Bukalska Nominowana w Dziale Prac Naukowych i Popularnonaukowych za książkę „Krwawa Luna” Wielka Litera 2016

SOBOTA 19 sierpnia godzina 15:00 Sopoteka - Sebastian Pawlina Laureat: Debiuty w Dziale Prac Naukowych i Popularnonaukowych za książkę „Praca w dywersji. Codzienność żołnierzy Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej” Gdańsk 2016, Muzeum II Wojny Światowej.

Pełen program festiwalu dostępny jest na stronie internetowej www.literackisopot.pl

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną