Festiwal Literacki Sopot 2017 Sierpień 17 - 20
Tematem wiodącym szóstej edycji będzie literatura hiszpańskojęzyczna.
materiały promocyjne/Polityka

Każdego roku miasto na cztery dni zmienia się w prawdziwy literacki kurort, a jego zakątki tętnią rytmem literackich spotkań, warsztatów i dyskusji. Festiwal to także wspólne czytanie, projekcje filmów, targi książki, a także działania z pogranicza literatury i innych dziedzin sztuki.

Do Sopotu przyjedzie między innymi Javier Cercas – pisarz i dziennikarz poruszający m.in. tematy hiszpańskiej wojny domowej; Almudena Grandes – jedna z najpopularniejszych autorek współczesnej literatury hiszpańskiej. Znajdzie się też coś dla fanów kryminałów i thrillerów za sprawą Claudii Piñeiro, która za pomocą tego gatunku literackiego opisuje argentyńską rzeczywistość. Polską premierę podczas Literackiego Sopotu będzie miała debiutancka powieść Jankeski fajter Aury Xilonen z Meksyku, przedstawicielki młodszego pokolenia, nazywanej meksykańską Masłowską.

Specjalnie dla fanów komiksu i ilustracji warsztaty poprowadzi Pau (Pablo Rodríguez Jiménez-Bravo) – autor Sagi o Atlasie i Axisie, a także Luci Gutiérrez – ilustratorka.

Wśród przygotowanych dla uczestników aktywności znajdą się również: wypoczynek na festiwalowej plaży, plenerowa czytelnia oraz cykl spotkań z nominowanymi i nagrodzonymi nagrodami Nike lub im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz spotkania z książką historyczną.

Czytelnicy będą mogli spotkać się m.in. z Dorotą Masłowską, Jakubem Żulczykiem, Katarzyną Boni, Marianem Pilotem, Patrycją Bukalską, Wojciechem Orlińskim, Anetą Prymaką-Oniszk, Mirosławem Wlekłym, Martą Dzido, Wojciechem Kuczokiem.

Program Literackiego Sopotu wypełniają nie tylko spotkania autorskie, ale także debaty. Pierwsza z debat dotyczy Europy Wspólnotowej i Narodowej. O dwóch filozofiach: Miguela de Unamuno i José Ortega y Gasseta dyskutować będą wybitni naukowcy: Javier Zamora Bonilla– doktor nauk politycznych i dyrektor naukowy Fundacji José Ortegi y Gasseta – Gregorio Marañona w Madrycie, María Isabel Ferreiro Lavedán – doktor socjologii, związana z tą samą instytucją madrycką oraz Manuel Menéndez Alzamora, doktor nauk prawnych i politycznych z Uniwersytetu w Alicante. W drugiej debacie o „wszystkich prawdach reportażu” wezmą udział wybitni twórcy: Ziemowit Szczerek, Wojciech Tochman i Ludwika Włodek. W trzeciej debacie moderator Maciej Stasiński stawia pytanie: „Czy ludzie wolą dyktatury, czy tylko muszą je znosić?”, a odpowiedzi udzielą Yoani Sánchez – słynna kubańska dziennikarka, która od wielu lat zmaga się z dyktaturą komunistyczną, Mikal Hem – Norweg, autor książki Jak zostać dyktatorem i Radosław Markowski – profesor nauk społecznych.

W tym roku na Placu Przyjaciół Sopotu swoją ofertę wydawniczą zaprezentują m.in. Wydawnictwo Smak Słowa, Agora, Karakter, Czarne, TAKO, Hokus-Pokus, Dwie Siostry, Nasza Księgarnia, Media Rodzina, Wytwórnia, Narodowe Centrum Kultury, czy Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Nie lada gratką dla miłośników hiszpańskiej dramaturgii będzie czytanie performatywne dramatu Juana Mayorgi „Hameln”, w reżyserii Adama Nalepy na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże. Z kolei muzyczny program festiwalu Literacki Sopot poświęcony jest twórczości Pedro Amodóvara, twórcy autorskiego kina hiszpańskiego. Almodrama to wieczór z siedmioma wspaniałymi drag queen, które w klubokawiarni Dwie Zmiany wystąpią do najbardziej charakterystycznych hiszpańskojęzycznych piosenek z filmów Almodóvara,

Wstęp na wszystkie wydarzania jest bezpłatny. Na niektóre warsztaty obowiązują zapisy lub wymagane jest odebranie zaproszenia w punkcie informacji Kulturalny Sopot na Placu Przyjaciół Sopotu.

Polecamy spotkania w ramach Nagród Historycznych POLITYKI. Spotkania poprowadzi prof. Wiesław Władyka

PIĄTEK 18 sierpnia godzina 15:00 Sopoteka - Patrycja Bukalska Nominowana w Dziale Prac Naukowych i Popularnonaukowych za książkę „Krwawa Luna” Wielka Litera 2016

SOBOTA 19 sierpnia godzina 15:00 Sopoteka - Sebastian Pawlina Laureat: Debiuty w Dziale Prac Naukowych i Popularnonaukowych za książkę „Praca w dywersji. Codzienność żołnierzy Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej” Gdańsk 2016, Muzeum II Wojny Światowej.

Pełen program festiwalu dostępny jest na stronie internetowej www.literackisopot.pl

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną