O Polityce

Profesor z przyszłością

Profesor Jerzy Kleer świętuje 90-te urodziny

Prof. Jerzy Kleer Prof. Jerzy Kleer Teodor Klepczyński

Jerzy Kleer, profesor ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim i w Polskiej Akademii Nauk, członek zespołu redakcyjnego POLITYKI od 1958 r. do dziś, ukończył – uwaga! – 90 lat. Pytany, czemu zawdzięcza cechującą go niezmiennie niezwykłą aktywność intelektualną, wigor i dobry humor, zawsze odpowiada: „pracy”. To naprawdę poważny argument przeciwko obniżaniu wieku emerytalnego. Jerzy Kleer jest autorem ponad 300 publikacji naukowych i mnóstwa prasowych w Polsce i za granicą. Zakres dziedzin, którymi się zajmował i nadal zajmuje, jest imponujący: od problematyki krajów rozwijających się, przez ogólną teorię makroekonomiczną, po prognozy rozwojowe Polski i świata w perspektywie wieloletniej. Ostatnio Profesor skupia się właśnie na sprawach przyszłości – jako wiceprzewodniczący Komitetu Prognoz Polska 2000 Plus przy prezydium PAN.

W POLITYCE Jerzy Kleer jako publicysta i szef działu ekonomicznego był jednym z tych, którzy nadali temu pismu charakter, a życiu redakcyjnemu – niepowtarzalną atmosferę. Wszyscy, którzy się z nim zetknęli, cenią zarówno jego wiedzę, rangę intelektualną, jak i niezwykłą życzliwość wobec ludzi stowarzyszoną z pogodą ducha. Ów niezmienny stan ducha to zapewne jeszcze jedna z przyczyn tak świetnej kondycji Profesora.

Polska Akademia Nauk z okazji jubileuszu Profesora zorganizowała konferencję poświęconą wizjom przyszłości w skali globalnej. My ze swej strony życzymy Jubilatowi wielu jeszcze lat owocnego prognozowania!

REDAKCJA

Polityka 10.2018 (3151) z dnia 06.03.2018; Do i od redakcji; s. 91
Oryginalny tytuł tekstu: "Profesor z przyszłością"
Reklama