Krzysztof Topolski, emigrant, repatriant, Polak, Żyd: dzisiaj znowu czuję atmosferę Marca ’68, mam to samo wewnętrzne uczucie, które miałem jako 20-latek i szedłem do Ambasady Izraela dowiedzieć się o możliwość wyjazdu z Polski, bo już dłużej nie mogłem wytrzymać.
Publiczny spór Ryszarda Terleckiego z Jarosławem Gowinem o reformę szkolnictwa wyższego potwierdza, że obóz PiS nie jest ideowym monolitem. Napięcia i paradoksy trudno wręcz zliczyć. Dla Jarosława Kaczyńskiego to twardy orzech do zgryzienia.
Członkowie WRON mają być zdegradowani automatycznie. Pozostałym przysługuje odwołanie do sądu administracyjnego.
Świat stoi u progu technologicznej rewolucji, a my zamiast się na nią przygotowywać, wciąż w centrum uwagi mamy przeszłość. To przeszłość właśnie, a nie przyszłość, polski rząd usiłuje kształtować.
Większość członków SPD (66 proc. głosujących) wypowiedziało się za utrzymaniem niezbyt już wielkiej koalicji z chadekami.
W wersji Mateusza Morawieckiego Polska w 1968 r. w ogóle nie istniała jako wolne państwo, więc nie może też odpowiadać za to, co się wtedy wydarzyło.
Z Jackiem Najderem, dyplomatą, byłym przedstawicielem Polski przy NATO, oraz gen. Jarosławem Stróżykiem, byłym attaché wojskowym w Waszyngtonie, o storpedowanej pozycji Polski w NATO i o tym, kto zajął nasze miejsce.
Senator Waldemar Bonkowski to taka esencja PiS. Ale nierozcieńczony przestał być strawny nawet dla Jarosława Kaczyńskiego, który całe lata tolerował bulwersujące wypowiedzi wiernego działacza.
Socjolog Georges Mink o złogach historycznej pamięci, które politycy z powodzeniem wykorzystują w bieżącej walce o władzę.
W Polsce w 2050 r. będzie brakować 3 mln pracowników. Niż demograficzny najmocniej uderzy w średnie miasta, niektóre stracą nawet połowę mieszkańców.
Kilogramy klocków, wagony pluszaków, armie mówiących lalek, hałdy plastikowych samochodów. Wciąż znajdujemy okazje do zarzucania dzieci zabawkami. Tylko po co?
Podczas gdy komisja Patryka Jakiego w świetle kamer analizuje przypadki czyścicieli kamienic i pojedynczych mieszkańców pozbawianych domów, tysiące ludzi z mieszkań spółdzielczych bez własnej winy popadają w długi. A niebawem zaczną tracić mieszkania.
Prof. Leokadia Oręziak z SGH w Warszawie o niekończących się (i złudnych) reformach systemu emerytalnego.
Orlen dopiął wreszcie swego i rozpoczyna przejmowanie Grupy Lotos. Powstanie narodowy monopolista paliwowy. W kogo wycelowana jest ta fuzja i czy na pewno wypali?
Polacy byli gorsi niż Niemcy – uważa wielu Izraelczyków. To zresztą jedyny chyba narodowy stereotyp, z którym się w tym kraju nie walczy.
Nienawiść wobec kobiet w Indiach sięga tak głęboko, że uniemożliwia im przyjście na świat. Teraz Hinduskom przybył jeszcze jeden śmiertelny wróg – dobrobyt.
Zamordowanie słowackiego dziennikarza Jána Kuciaka to logiczna konsekwencja tego, jak Słowacja była rządzona przez ostatnie lata.
W marcu 1968 r. władza uruchomiła agresywną kampanię propagandową, by przekonać społeczeństwo, że Polska stała się ofiarą ataku obcych sił. Zastosowano cały wachlarz technik perswazji.
Zapomnianym doświadczeniem pierwszej wojny światowej było powszechne marznięcie w chłodniejszych miesiącach.
Najnowsze badania nad szympansami bonobo znowu sporo powiedziały o człowieku.
Bezdech senny bywa śmiertelnie groźny, ale można sobie z nim poradzić.
Próby Ghetto Classics odbywają się 100 metrów od wysypiska śmieci. Słychać wrzawę dzieciarni, która zbiegła się, żeby z bliska obejrzeć przystojnego mzungu z Polski. Orkiestra ćwiczy z Radzimirem Dębskim jego „Historię hip-hopu”.
Gdy inne kluby Ekstraklasy kupowały, Górnik Zabrze pracował z juniorami i wymyślił się na nowo w odmłodzonej wersji 25 minus. To ma być projekt na lata.
Obrazy podrzynanych gardeł szokują, ale właśnie dzięki nim dociera prawdziwa groza opisywanej w filmie sytuacji.
Film efektowny w szczegółach, ale stroniący od efekciarskości, minimalistyczny pod wieloma względami, za to tętniący od rosnącego napięcia i intrygujący.
Przedstawienie Tyszkiewicza nie należy do dzieł skomplikowanych, każących zgadywać, co autor miał na myśli, doszukiwać się kolejnych poziomów interpretacyjnych itd. Przeciwnie.
W scenografii inspirowanej włoskim designem aktorzy – w kostiumach niczym od Versace – przyjmują pozy jak z filmów Felliniego, a dwugodzinny spektakl jest wyciągiem z czterotomowej kobiecej opowieści formacyjnej rozpoczynającej się w neapolitańskiej dzielnicy biedy.
W salach Zachęty unosi się duch ruchu, gwaru, optymizmu, nawet radości, co w widzu budzić może tylko jedno uczucie: nostalgii.
Knausgård przyzwyczaił czytelników do ambiwalentnych uczuć, od fascynacji zapisami codzienności po wkurzenie, które może budzić narcystyczny narrator.
Specjaliści pewno będą mieli do tej książki wiele uwag, ale lepszej popularyzacji tematu islamskiego w literaturze polskiej ostatnich lat nie widzę.
„Z nienawiści do kobiet” jest tytułem jednego z zawartych w tej książce reportaży, poświęconego sprawie żołnierek molestowanych przez stukilowego prokuratora odpowiadającego za przestrzeganie przepisów w bazie w Afganistanie.
W 100. rocznicę urodzin mistrza
Płyta może zaciekawić nawet słuchaczy nieprzekonanych do metalu.
Wszystko jest znakomicie oddane przez pianistę, ale także przez orkiestrę i świetną między nimi współpracę.
Zespół inny niż wszystkie, posługujący się tradycyjnymi środkami, pełen uroku i wart zauważenia.
Trójmiejska scena jazzowa w ostatnich latach rozwija się tak dynamicznie, że sama mogłaby swoją energią napędzić średniej wielkości festiwal.
Wracająca w Dniu Kobiet na mały ekran „Jessica Jones” to przykład nowego prądu w kulturze popularnej: silna bohaterka, wpływowa twórczyni i złożony portret kobiety w sferze uznawanej dotąd za męską.
Rozmowa z pisarzem Józefem Henem, który podczas wydarzeń Marca ’68 był wiceprezesem warszawskiego oddziału Związku Literatów Polskich.
Rozmowa z Wojciechem Piejką, głównym projektantem nagrodzonej Paszportem POLITYKI gry „Observer” studia Bloober Team.
Pokochaliśmy w Polsce aukcje młodej sztuki. Za skromną cenę można tu kupić obraz o równie skromnych walorach artystycznych. Ale efektowny.
Pojawia się pytanie, komu będzie przysługiwał Status Artysty.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
„Polityka historyczna” PiS jest prosta: „Co złego, to nie my”.
Świat dzieli się na wyznawców miłości i orędowników nienawiści.
Doprawdy trudno zaprzeczyć, iż antysemityzm w Rzeczpospolitej istnieje i jest tolerowany.
Szkoda, że nie wszystko działa tak dobrze jak Beata Szydło.
IPN nie ustalił, jakiej narodowości byli działający w marcu 1968 r. komuniści, ale posiadane przez instytut informacje wskazują na to, że mogli być Żydami.
Odkąd 150 lat temu na kolonialnym Cejlonie zaczęto sadzić herbaciane krzewy, przy ich uprawie pracują sprowadzone z Indii tamilskie rodziny. Coraz więcej pracowników, którzy od pokoleń pracują na plantacjach, ucieka z nich do miast.