Kultura

Palety pod kolor rolety

Efektowne aukcje młodej sztuki

Obraz „Piękny umysł” Dominika Balcerzaka, 22-letniego studenta grafiki komputerowej z Łodzi, sprzedał się za ponad 13 tys. zł. Obraz „Piękny umysł” Dominika Balcerzaka, 22-letniego studenta grafiki komputerowej z Łodzi, sprzedał się za ponad 13 tys. zł. repr. Marcin Koniak/Desa Unicum
Pokochaliśmy w Polsce aukcje młodej sztuki. Za skromną cenę można tu kupić obraz o równie skromnych walorach artystycznych. Ale efektowny.
Obraz Wojciecha Brewki „Big City Life”, 2017 r.repr. Marcin Koniak/Desa Unicum Obraz Wojciecha Brewki „Big City Life”, 2017 r.

W 2017 r. zorganizowano w Polsce 105 aukcji poświęconych wyłącznie malarstwu młodych, sprzedano ponad 4 tys. obiektów (głównie obrazów), co stanowi już 31 proc. wszystkich transakcji na rynku aukcyjnym, ale aż ponad połowę wszystkich sprzedanych obrazów. Łączne obroty może nie rzucają na kolana (ok. 8 mln zł), ale z roku na rok chyżo rosną.

Teoretycznie taki pomysł to absurd. Licytuje się bowiem albo dobra, na które jest dużo większy popyt niż ich podaż, albo takie, których wartość trudno ustalić i trzeba to pozostawić niewidzialnej ręce rynku.

Polityka 10.2018 (3151) z dnia 06.03.2018; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Palety pod kolor rolety"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Doktorat prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Po ponad 30 latach od publicznej obrony znów dostępna jest praca doktorska Jarosława Kaczyńskiego. Poszukiwano jej od lat, spekulując nawet, czy aby taka na pewno powstała, bądź czy nie zawiera treści mało dziś politycznie poprawnych.

Marek Henzler
25.06.2007