Kultura

Palety pod kolor rolety

Efektowne aukcje młodej sztuki

Obraz „Piękny umysł” Dominika Balcerzaka, 22-letniego studenta grafiki komputerowej z Łodzi, sprzedał się za ponad 13 tys. zł. Obraz „Piękny umysł” Dominika Balcerzaka, 22-letniego studenta grafiki komputerowej z Łodzi, sprzedał się za ponad 13 tys. zł. repr. Marcin Koniak/Desa Unicum
Pokochaliśmy w Polsce aukcje młodej sztuki. Za skromną cenę można tu kupić obraz o równie skromnych walorach artystycznych. Ale efektowny.
Obraz Wojciecha Brewki „Big City Life”, 2017 r.repr. Marcin Koniak/Desa Unicum Obraz Wojciecha Brewki „Big City Life”, 2017 r.

W 2017 r. zorganizowano w Polsce 105 aukcji poświęconych wyłącznie malarstwu młodych, sprzedano ponad 4 tys. obiektów (głównie obrazów), co stanowi już 31 proc. wszystkich transakcji na rynku aukcyjnym, ale aż ponad połowę wszystkich sprzedanych obrazów. Łączne obroty może nie rzucają na kolana (ok. 8 mln zł), ale z roku na rok chyżo rosną.

Teoretycznie taki pomysł to absurd. Licytuje się bowiem albo dobra, na które jest dużo większy popyt niż ich podaż, albo takie, których wartość trudno ustalić i trzeba to pozostawić niewidzialnej ręce rynku.

Polityka 10.2018 (3151) z dnia 06.03.2018; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Palety pod kolor rolety"

Czytaj także

Społeczeństwo

Rozmowa z lesbijkami, szczęśliwymi małżonkami

Gdy słyszę, że ktoś krzyczy za mną lesba, wzruszam ramionami i idę dalej. A nawet gdybym miała zareagować, powiedziałabym: tak, lesba, i co z tego? – rozmowa z Małgorzatą Rawińską i Ewą Tomaszewicz.

Joanna Cieśla
12.06.2018