Świat

Cenzura ostateczna

Słowacja po zabójstwie dziennikarza Jána Kuciaka

Wśród zniczy – fotografia zamordowanego dziennikarza i jego partnerki oraz zdjęcie premiera Fico, z napisem „morderca”. Wśród zniczy – fotografia zamordowanego dziennikarza i jego partnerki oraz zdjęcie premiera Fico, z napisem „morderca”. Radovan Stoklasa/Reuters / Forum
Zamordowanie słowackiego dziennikarza Jána Kuciaka to logiczna konsekwencja tego, jak Słowacja była rządzona przez ostatnie lata.
Baner z napisem „Premier Fico w łóżku z włoską mafią”.Radovan Stoklasa/REUTERS/Forum Baner z napisem „Premier Fico w łóżku z włoską mafią”.

Cztery miesiące temu premier Robert Fico nazwał Słowację „jednym z najbardziej demokratycznych i wolnych krajów na świecie”. Miało to miejsce po zabójstwie reporterki śledczej z Malty Daphne Caruany Galizii, która w połowie października zginęła w zamachu bombowym. „U nas nie wysadza się dziennikarzy w powietrze” – powiedział Fico.

Dzisiaj to Słowacja opłakuje swojego dziennikarza. 27-letni Ján Kuciak i jego narzeczona Martina Kušnírová zostali zastrzeleni we własnym domu we wsi Veľká Mača nieopodal Bratysławy.

Polityka 10.2018 (3151) z dnia 06.03.2018; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Cenzura ostateczna"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021