Słowacja po zamachu na premiera Roberta Ficę przypomina scenę z tragedii Sofoklesa: wszyscy widzieli, że katastrofa nadciąga, ostrzegali przed nią, ale nie byli w stanie niczego zmienić i sami na siebie ściągnęli klątwę.
Jakim krajem jest Słowacja? Czy scena polityczna jest tam równie toksyczna i równie podzielona co w Polsce? W jakich warunkach doszło do zamachu na Roberta Ficę? Rozmowa z Wojciechem Przybylskim.
Słowacki premier, postrzelony w środę z bliskiej odległości, przeżył noc, ale nadal znajduje się w szpitalu. Po pięciogodzinnej operacji jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo, w czwartek czekają go kolejne zabiegi. Inni politycy apelują o opanowanie emocji.
Atak na premiera Słowacji; zmiany w ortografii; martwe ryby w Odrze (znowu); projekty aborcyjne w komisji; gospodarka wraca na ścieżkę wzrostu.
Szef słowackiego rządu natychmiast trafił do szpitala. 71-letni Juraj C. postrzelił go kilkakrotnie w brzuch z bliskiej odległości. Już wiadomo, że atak napędzi polaryzację w i tak mocno rozchwianym kraju.
Premier Słowacji Robert Fico został wielokrotnie postrzelony przez 71-letniego mężczyznę, znajduje się w szpitalu w stanie zagrażającym życiu.
Niewiele już stoi na przeszkodzie, by Bratysława poszła ścieżką Budapesztu.
W sobotniej drugiej turze wyborów triumfował były premier Peter Pellegrini, uznawany za polityka prokremlowskiego. Zdobył 53,85 proc. głosów. Przegrany Ivan Korczok przyznał, że wynik jest dla niego rozczarowaniem.
Populistyczny słowacki premier Robert Fico coraz częściej zestawiany jest z Jozefem Tiso i Gustávem Husákiem, dwiema demonicznymi postaciami kojarzonymi z deptaniem demokracji.
Sobotnie głosowanie zakończyło się zwycięstwem doświadczonego dyplomaty Ivana Korcoka, który ma za sobą pracę na placówkach w Waszyngtonie, Berlinie i Brukseli. Ale prokremlowski populista Peter Pellegrini nie jest pozbawiony szans na ostateczną wygraną.