Historia

Śmiertelnie zimna wojna

Mróz wpłynął na dzieje I wojny światowej

Rosyjscy żołnierze użyli masek przeciwgazowych, by chronić twarze przed zimnem. Rosyjscy żołnierze użyli masek przeciwgazowych, by chronić twarze przed zimnem. AKG Images / BEW
Zapomnianym doświadczeniem pierwszej wojny światowej było powszechne marznięcie w chłodniejszych miesiącach.
Niemieccy żołnierze na mazurskim froncie zimą 1915 r.Haeckel Archiv/BEW Niemieccy żołnierze na mazurskim froncie zimą 1915 r.

„Na przedmieściach rozwinął się żywiołowo nowy typ kradzieży parkanów, które w braku węgla całymi nocami kradną i mali, i starzy na opał. Od wieczora do rana giną całe przęsła, ludzie unoszą furtki, bramy, wszystko, co da się spalić” – donosił już we wrześniu 1914 r. poczytny „Kurier Warszawski”. Przed wojną, zwłaszcza w miastach, podstawowym materiałem opałowym był węgiel. Wybuch wojny (w sierpniu 1914 r.) zakłócił jednak jego dostawy dla ludności cywilnej. Z jednej strony w wyniku mobilizacji wielu górników i z powodu zniszczeń wojennych spadła jego podaż.

Polityka 10.2018 (3151) z dnia 06.03.2018; Historia; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Śmiertelnie zimna wojna"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021