Książki

W tandemie o islamie

Recenzja książki: Jakub Winiarski, Piotr Ibrahim Kalwas, „Archipelag islam. Czas Koranu, czas zmiany”

materiały prasowe
Specjaliści pewno będą mieli do tej książki wiele uwag, ale lepszej popularyzacji tematu islamskiego w literaturze polskiej ostatnich lat nie widzę.

To nie jest książka ani dla islamofobów, ani dla islamofilów. Polega na wspólnym, upartym szukaniu jakiejś prawdy o islamie. Prawdy opartej na własnym doświadczeniu, ale też na morzu przeczytanych książek, odbytych podróżach i rozmowach. W istocie fascynująca, choć zarazem irytująca swoim „wszystkoizmem”, lawiną dygresji, kategorycznością wielu sądów i ocen. Bezprecedensowy pomysł, by posadzić do takiej rozmowy rzeki o islamie dwóch Polaków, sprawdził się doskonale dzięki ich żarliwości w drążeniu tematu. Obaj mieszkają w świecie islamskim. Znają z autopsji różne jego wcielenia i twarze. Obaj są pisarzami, jeden jest muzułmaninem. Pierwszy, Piotr Kalwas, żyje w Egipcie, drugi, Jakub Winiarski, w Dubaju. Winiarski stawia pytania, Kalwas odpowiada, pytania są równie ważne jak odpowiedzi. Myślą w tandemie. Czytelnik z pewnością nie będzie się zgadzać z ich wywodami w każdym fragmencie, lecz unoszący się nad rozmową duch wolnej debaty wszystko wynagradza. Żadnego tabu tu nie ma. Zero zarówno dogmatycznej poprawności politycznej, jak i hejtu. Kalwas zaznacza, że jako „europejski muzułmanin z wolnego wyboru” odrzuca islam opresyjny, a jest z tymi, którzy walczą w świecie muzułmańskim o islam nowoczesny, tolerancyjny. Specjaliści pewno będą mieli do tej książki wiele uwag, ale lepszej popularyzacji tematu islamskiego w literaturze polskiej ostatnich lat nie widzę.

Jakub Winiarski, Piotr Ibrahim Kalwas, Archipelag islam. Czas Koranu, czas zmiany, Błękitna Kropka 2018, s. 457

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 10.2018 (3151) z dnia 06.03.2018; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "W tandemie o islamie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną