Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Książki

W tandemie o islamie

Recenzja książki: Jakub Winiarski, Piotr Ibrahim Kalwas, „Archipelag islam. Czas Koranu, czas zmiany”

materiały prasowe
Specjaliści pewno będą mieli do tej książki wiele uwag, ale lepszej popularyzacji tematu islamskiego w literaturze polskiej ostatnich lat nie widzę.

To nie jest książka ani dla islamofobów, ani dla islamofilów. Polega na wspólnym, upartym szukaniu jakiejś prawdy o islamie. Prawdy opartej na własnym doświadczeniu, ale też na morzu przeczytanych książek, odbytych podróżach i rozmowach. W istocie fascynująca, choć zarazem irytująca swoim „wszystkoizmem”, lawiną dygresji, kategorycznością wielu sądów i ocen. Bezprecedensowy pomysł, by posadzić do takiej rozmowy rzeki o islamie dwóch Polaków, sprawdził się doskonale dzięki ich żarliwości w drążeniu tematu. Obaj mieszkają w świecie islamskim. Znają z autopsji różne jego wcielenia i twarze. Obaj są pisarzami, jeden jest muzułmaninem. Pierwszy, Piotr Kalwas, żyje w Egipcie, drugi, Jakub Winiarski, w Dubaju. Winiarski stawia pytania, Kalwas odpowiada, pytania są równie ważne jak odpowiedzi. Myślą w tandemie. Czytelnik z pewnością nie będzie się zgadzać z ich wywodami w każdym fragmencie, lecz unoszący się nad rozmową duch wolnej debaty wszystko wynagradza. Żadnego tabu tu nie ma. Zero zarówno dogmatycznej poprawności politycznej, jak i hejtu. Kalwas zaznacza, że jako „europejski muzułmanin z wolnego wyboru” odrzuca islam opresyjny, a jest z tymi, którzy walczą w świecie muzułmańskim o islam nowoczesny, tolerancyjny. Specjaliści pewno będą mieli do tej książki wiele uwag, ale lepszej popularyzacji tematu islamskiego w literaturze polskiej ostatnich lat nie widzę.

Jakub Winiarski, Piotr Ibrahim Kalwas, Archipelag islam. Czas Koranu, czas zmiany, Błękitna Kropka 2018, s. 457

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 10.2018 (3151) z dnia 06.03.2018; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "W tandemie o islamie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Każde „nie” to głos szatana. Przemoc księży egzorcystów wychodzi na światło dzienne

W czasie śledztwa zamiast skupić się na tym, że odebrano mi wolność i molestowano, zajmowano się udowodnieniem, czy umiem mówić po aramejsku. Gdyby zmienić słowa „oprawca ksiądz” na „oprawca mężczyzna”, optyka na to, co się stało, byłaby zupełnie inna – mówi Irena, egzorcyzmowana wbrew woli przez kilkunastu księży.

Agata Szczerbiak
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną