Film

Za mądry na kino

Recenzja filmu: „Anihilacja (Annihilation)”, reż. Alex Garland

Natalie Portman w roli biolożki Leny, próbującej rozgryźć zagadkę filmowej Strefy X. Natalie Portman w roli biolożki Leny, próbującej rozgryźć zagadkę filmowej Strefy X. Netflix / materiały prasowe
Film efektowny w szczegółach, ale stroniący od efekciarskości, minimalistyczny pod wieloma względami, za to tętniący od rosnącego napięcia i intrygujący.

Według doniesień „The Hollywood Reporter” film SF Alexa Garlanda jest zbyt inteligentny dla masowego widza, a do tego serwuje niejednoznaczne zakończenie, którego reżyser nie chciał zmienić. „Karą” miał być ponoć fakt, że poza Stanami, Kanadą i Chinami „Anihilacja” do kin nie trafi, bo prawa do międzynarodowej dystrybucji sprzedano Netflixowi. W zasadzie to, co studio zarzuca reżyserowi, to prawda. To nie jest rozrywkowe kino fantastyczne, tylko niepokojąca opowieść o zetknięciu z nieznanym, w której nie dostajemy niemal żadnych odpowiedzi.

Sęk w tym, że to nie wady tego filmu, ale jego zalety! Tajemnica, jaką jest Strefa X, do której wyprawia się grupa naukowców, a z której wcześniej nikt i nic nie powróciło, to motor napędowy tego filmu – tak jak u Lema w „Solarisie”, gdzie siłą sprawczą był niepojęty dla człowieka żywy ocean. W „Anihilacji” proza nietuzinkowego pisarza Jeffa VanderMeera spotyka się z talentem Garlanda, scenarzysty „28 dni później” i „W stronę słońca”, reżysera „Ex Machiny”.

Rezultat spotkania to film efektowny w szczegółach, ale stroniący od efekciarskości, minimalistyczny pod wieloma względami, za to tętniący od rosnącego napięcia i intrygujący, bo i widz, wraz z bohaterkami, nieustannie analizuje wszystko, czego doświadcza, by spróbować rozgryźć zagadkę Strefy X, w której piękno styka się z grozą.

Anihilacja (Annihilation), reż. Alex Garland, prod. USA, Wlk. Brytania, 115 min, Netflix, od 12 marca

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Kiedy lekarze podlegają karze

Lekarze do więzień za błędy medyczne? Co jest zagrożeniem dla zdrowia: kadra medyczna czy polityczna?

Ewa Siedlecka
11.06.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną