O Polityce

Edwin Bendyk nagrodzony w konkursie „Dziennikarze dla klimatu”

Edwin Bendyk Edwin Bendyk Polityka
Dziennikarz i publicysta POLITYKI został laureatem głównej nagrody VI edycji konkursu.

Edwina Bendyka nagrodzono za artykuł „Dla nas tylko Ziemia”, opisujący zmiany klimatu na naszej planecie. Autor tekstu jest dziennikarzem, publicystą, pisarzem, kierownikiem działu naukowego POLITYKI, wykładowcą akademickim i szefem Centrum Badań nad Przyszłością w Collegium Civitas. W POLITYCE zajmuje się problematyką cywilizacyjną, kwestiami modernizacji, ekologii i rewolucji cyfrowej. Jest także zastępcą redaktora naczelnego magazynu „Kultura i rozwój”, członkiem Polskiego PEN Clubu, European Council on Foreign Relations i zarządu fundacji im. Stefana Batorego. Zasiada w Radzie Fundacji Nowoczesna Polska, należy do rady programowej Zielonego Instytutu.

Autor książek: „Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności” (2002 r.), „Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci” (2004 r.), „Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu” (2009 r.), „Bunt w sieci” (2012 r.). W 2014 r. wspólnie z Jackiem Santorskim i Witoldem Orłowskim opublikował książkę „Jak żyć w świecie, który oszalał”. Prowadzi popularnego bloga „Antymatrix II. Z dziennika kogniwojażera”.

Organizatorem Ogólnopolskiego konkursu „Dziennikarze dla klimatu” jest Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Partnerem konkursu jest zaś Deutsche Bundesstiftung Umwelt (Niemiecka Fundacja Federalna Środowisko). Jego podstawowym celem jest popularyzacja działań na rzecz ochrony klimatu. Wyróżnia prace poświęcone klimatowi i promujące nowatorskie rozwiązania w tym zakresie.

Pozostali laureaci

Decyzję podjęło jury pod przewodnictwem prof. Macieja Nowickiego, dwukrotnego ministra środowiska. Drugie miejsce zajął Paweł Strawiński za tekst „Coraz gorszy klimat” („Forbes”), trzecie Karolina Baca-Pogorzelska za tekst „Odnowić to, co nieodnawialne” („Dziennik Gazeta Prawna”). Nagrodę specjalną w kategorii „Czysta energia dla Polski” otrzymała Barbara Warpechowska za tekst „Fotowoltaika wyjdzie z kąta” („Puls Biznesu”). Przyznano też dwa wyróżnienia: Anecie Wieczerzak-Krusińskiej za artykuł „Jaka jest opłacalność instalacji fotowoltaicznych? To zależy” („Rzeczpospolita”) oraz Bartłomiejowi Derskiemu za „10 tys. rodzin zainwestuje w zieloną energię”(WysokieNapiecie.pl).

Nagrody zostaną wręczone 15 listopada w Zamku Królewskim w Warszawie. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Reklama
Reklama