O Polityce

Nagroda Woyciechowskiego

Nagroda Radia Z przyznana

Polityka

W ubiegłym tygodniu odbyła się 14. gala Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Miło nam poinformować, że w gronie tegorocznych nominowanych znalazł się również dziennikarz POLITYKI Grzegorz Rzeczkowski – za cykl artykułów śledczych wskazujących na ingerencję Rosji w politykę suwerennych krajów. Laureatami Nagrody zostali w tym roku dziennikarze „Superwizjera” TVN: Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski, autorzy reportażu „Polscy neonaziści”, ukazującego działalność skrajnej prawicy. Wyróżnienia honorowe otrzymali zaś: Grzegorz Głuszak (TVN/TVN24) oraz Paweł Reszka („Newsweek Polska”).

Laudację dla laureatów Nagrody wygłosił redaktor naczelny POLITYKI. – Ten rok nie był zbyt dobry dla polskich mediów, ale był zupełnie niezły dla polskich dziennikarzy – mówił Jerzy Baczyński. Zwracał też uwagę, że pojawił się nowy gatuneki: dziennikarstwo demaskujące – ujawniające fakty, które władza, szczególnie obecna, próbuje skrzętnie zakryć. – Bardzo wiele z dokonań tego roku to właśnie takie dziennikarstwo.

Redaktor naczelny POLITYKI – i zarazem członek Kapituły Nagrody – wspominał również o wcześniejszych laureatach: Biance Mikołajewskiej i Wojciechu Bojanowskim, którzy byli nękani przez opisywanych przez siebie ludzi. – Ale teraz do tego przykrego, choć dość naturalnego, ryzyka naszego zawodu doszło coś więcej: atak polityczny w skali, jakiej wcześniej nie pamiętamy. I to nie jest już tylko tak, że atak na dziennikarzy przeprowadzają „media rządowe”. Doszli do tego także politycy, którzy próbują dziennikarzy zdyskredytować: przypisać im błędy warsztatowe i najgorsze intencje, postawić ich w miejscu wrogów państwa, społeczeństwa i demokracji.

Polityka 47.2018 (3187) z dnia 20.11.2018; Do i od Redakcji; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "Nagroda Woyciechowskiego"
Reklama