PiS usiłuje przekonać, że sprawcą afery KNF jest jedna czarna owca, zresztą spoza partii. Dymisja Marka Chrzanowskiego ma więc zamykać sprawę. Ale inna teoria broni się o wiele lepiej – odsunięty szef KNF był tylko trybikiem w nowym systemie rządzenia państwem, jaki PiS wprowadza z pełną determinacją. Ma on już swoją nazwę – orbanizacja.
W ostatnich wyborach uzyskaliśmy konkretne, bo liczbowe, potwierdzenie, że tylko wspólne działanie opozycyjnych oddziałów przeciwko pisowskiemu wojsku – karnemu i ślepo wykonującemu polecenia wodza – może zapewnić zwycięstwo.
W ostatnich wyborach Bezpartyjni Samorządowcy dostali więcej głosów niż PSL w 2015 r. Za cenę obniżenia podatku miedziowego właśnie zawiązali na Dolnym Śląsku koalicję z PiS. A za rok podejmą kolejną próbę dostania się do Sejmu. I spróbują wcisnąć się do rządu.
Dziś już nie ma prostego podziału na PiS i PO. Jest rządzący monopol oraz wianuszek ugrupowań opozycyjnych, które w sumie mogą mieć więcej niż władza, a i tak jej nie pokonać. To metoda d’Hondta pokazuje swoje przewrotne oblicze.
Madeleine Albright w rozmowie z Jackiem Żakowskim i w swej najnowszej książce ostrzega przed faszyzmem. Nie jest osamotniona, w podobny sposób na prawicową radykalizację polityki na całym świecie reaguje wielu obserwatorów. Niewiele z tych ostrzeżeń wynika.
Jeśli samorząd lekarski nie położy kresu działalności medyków, którzy ogłupiają pacjentów, wspierając medycynę alternatywną, obudzimy się w kraju czarów i zabobonów. Chorzy tego nie przetrzymają.
Jak człowiek od pilnowania porządku na miesięcznicach smoleńskich zarządzał milionami ze spółek Skarbu Państwa – czyli dwa lata Polskiej Fundacji Narodowej. Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie w sprawie działania na szkodę spółek.
Dzieci wyśpiewujące „Pazurka Dąbrowskiego” i przekręcone na wszelakie sposoby wersje hymnu w tramwajach, restauracjach i toaletach przy okazji 100 lat niepodległości to dobra metafora edukacji patriotyczno-obywatelskiej w Polsce.
Rozmowa z dr. Adrianem Wójcikiem, psychologiem społecznym, badającym, jak postrzegamy zagrożenie smogiem i innymi problemami środowiskowymi.
Policjanci, celnicy, personel Lotu, nauczyciele, handlowcy, górnicy, energetycy, pracownicy budżetówki; przybywa niezadowolonych grup zawodowych. Solidarność ma problem: solidaryzować się z pracownikami czy ze swoim rządem?
Wiceszef Komisji Europejskiej Maroš Šefčovič o tym, jak Unia może skuteczniej konkurować na rynku globalnym, jak odebrać wyborców populistom i co zrobić z Nord Stream 2.
Dla Unii konsekwencje brexitu mogą się okazać znośne w porównaniu z kryzysem, jaki szykuje się wokół włoskiego budżetu. To spór, który może zabić euro.
Grecja jest ostatnim krajem Europy, w którym święci się ministrów, a religia w szkole jest obowiązkowa. Premier Aleksis Tsipras próbuje to zmienić, ale może nie zdążyć.
Baza proputinowskiego gangu motocyklowego Nocne Wilki wciągnęła małą Słowację w wielką geopolitykę, na co nasz południowy sąsiad jest zupełnie niegotowy.
Polacy decydowali o kształcie swojego nowego państwa, z jednej strony czując presję rewolucji bolszewickiej, z drugiej kierując się resentymentem do niemieckiego okupanta.
12 listopada 1948 r. w Tokio zakończył się proces, który był odpowiednikiem sądu nad przywódcami III Rzeszy. Okazał się jednak nadużyciem sprawiedliwości.
Wśród ważnych postaci polskiej polityki Jacek Kuroń był ostatnim wielkim marzycielem. Zmarł 20 lat temu, 17 czerwca 2004 r.
Nie ma sposobu na jej wyleczenie, a w Polsce nawet systemu opieki. Zatem po co wcześnie diagnozować chorobę Alzheimera?
Rozmowa z dr. Janem Olaszkiem, laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii humanistyka, o drugim obiegu wydawniczym, dysydentach i o tym, jak badać historię współczesną.
Wino z probówki czy z pasternaku? Kreatorzy smaków potrafią wiele wyczarować, abyśmy przy stole nie czuli się znudzeni.
Zakończoną właśnie karierę 29-letniej Agnieszki Radwańskiej, polskiej tenisistki wszech czasów, kwituje się stwierdzeniem: zdarzały się torty, zabrakło wisienki.
Srogą karą było kiedyś pozbawienie dzieci deseru. Nie stosujmy jej zbyt często wobec siebie.
Kinowa wersja sześcioczęściowego serialu emitowanego w latach 1983–85 w brytyjskiej telewizji.
Choć kamera umieszczona jest w „Via Carpatia” często na tylnym siedzeniu samochodu, to zdjęcia Zuzanny i Juliana Kernbachów są ładne.
Historia kina grozy, od „Psychozy” po współczesną modę na zombie, najważniejsi twórcy i krytycy gatunku dyskutują o znaczeniu horroru i przełomowych produkcjach.
W 100-lecie odzyskania niepodległości, 11 listopada Teatr w Legnicy przyjrzał się na nowo dziełu Andrzejewskiego i Wajdy.
Na warszawskiej scenie stoją obok Polak, Ukrainiec i Senegalczyk, i opowiadają historie, które dowodzą, jak jesteśmy blisko siebie. Niestety, także w obliczu końca świata.
Wspaniale, że wydawnictwo Austeria wydaje teraz dzieła zebrane Rotha, w przygotowaniu są kolejne nieznane po polsku tomy, więc jest na co czekać.
Kresy Wschodnie II RP to temat tak bogaty w wątki, że można go opowiadać na różne sposoby.
Nie sposób odbierać słuszności Marcie Abramowicz, szkoda tylko, że nie idzie za nią dobrze opowiedziana historia.
Płyta młodego wciąż (26 lat) pianisty Kamila Piotrowicza po raz kolejny zaskakuje szerokością spojrzenia na jazz, który w jego wizji wyrywa się ku większym formom bliskim muzyce współczesnej.
Ciepło i marzycielskość piosenek nowego polskiego duetu Tęskno sygnalizuje już sama nazwa.
Coraz częściej mówi się o końcu kina takiego, jakie dziś znamy. Nowe przeniesie się do domów, do telefonów, a widz – do filmowej rzeczywistości.
Jeszcze niedawno Monika Strzępka i Paweł Demirski zadedykowali wprowadzonemu przez ministerstwo dyrektorowi Starego Teatru piosenkę o wdzięcznym tytule „Debil”. Teraz reżyserują u niego spektakl – w imię odwilży i demokratycznej odnowy w Starym.
Dlaczego polscy buntownicy muzyczni lat 80. i 90. wydają się dziś bardziej oswojeni? To wpływ telewizji: tej współczesnej i tej dawnej.
Zmieniłem jedną trzecią filmu po jego oficjalnej premierze – opowiada rosyjski reżyser filmowy Siergiej Dworcewoj, autor dramatu psychologicznego „Ajka” o nielegalnych imigrantach w Rosji.
Trudno świętować to stulecie. I nie mówię o zawaleniu obchodów, o całym tym rządowym blamażu, bo to na dobrą sprawę nieistotne.
Rakowski był przekonujący dla tych, którzy uważali, że do zmian może dojść tylko od wewnątrz systemu.
Jak łatwo poznać po humorze, wykwintnym słownictwie i finezji stylu cytat z Lisiewicza.
Bardzo mnie ciekawi, jak się Jarosław Kaczyński odwdzięczy swojemu imiennikowi Sellinowi za wywołanie go do tablicy.
Wkurza nas, że chociaż wszyscy głosujemy, to wyniki wyborów w mediach komentują niemal wyłącznie mężczyźni.
Z wywiadu w „GW” wyłania się obraz Kowalczyka jako człowieka skupionego na pracy i słabo zorientowanego w tym, co się wokół niego dzieje.
Nie chcę bronić Zielińskiego, ale uważam, że jeśli dzięki obecności księdza i policjantów przebranych za funkcjonariuszy SOP czuje się bezpieczniej, to nie ma co robić z tego problemu.
Polska monotonna? Wcale taka nie jest – przekonuje Adam Robiński, współczesny krajoznawca, autor książki „Hajstry”.