Kraj

Z Bogiem w świat

Nowy wzór paszportów budzi kontrowersje

Nowy wzór polskiego paszportu. Nowy wzór polskiego paszportu. MSWiA / materiały prasowe

Nowy wzór dokumentu obowiązuje od 5 listopada. Jest w nim ojczyzna, jest honor. I jest Bóg. Książeczka do nabożeństwa? Nie, to polski paszport.

Okładka w kolorze bordowym ze złotym orłem, a na kolejnych stronach, jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, „motywy graficzne przedstawiające najważniejsze dla odzyskania niepodległości postacie, wydarzenia, miejsca i symbole”. Na tych postaciach, miejscach i symbolach służby graniczne będą wbijać stemple ze zgodą na wjazd i wyjazd. Stempelek na twarzy Piłsudskiego zniekształci nieco motyw graficzny, ale to bez znaczenia. Polski paszport narodowy ze stemplem czy bez i tak będzie dumny i pełen chwały. Na miarę patriotycznych oczekiwań.

Nowy paszport opracowano dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Na kolejnych stronach widnieją daty 1918–2018, a wszystkie motywy graficzne nawiązują wprost do 1918 r. i kilku następnych lat, kiedy polska świeżo odzyskana państwowość jednoczyła mieszkańców trzech zaborów i krzepła.

Wszystkie poza jednym. Na stronie tzw. personalnej z danymi posiadacza paszportu umieszczono dewizę „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Uzasadnienia dla umieszczenia tego akurat hasła nie podano. Pojawiło się bez zapowiedzi i wywołało małą burzę. Niektórzy uznali bowiem, że taki napis łamie konstytucyjną zasadę świeckiego państwa.

Wzory paszportów zmieniane są mniej więcej co 10 lat, głównie z powodów bezpieczeństwa. Projekty są wszechstronnie i coraz lepiej chroniące przed fałszerstwami. Najnowszy wzór pod tym względem jest, jak mówią fachowcy z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i MSWiA, prawie doskonały. Użyto (cokolwiek dla laika by to miało znaczyć, ale dla ekspertów jest jasne jak słońce) farby optycznie zmiennej, nitki zabezpieczającej widocznej w świetle UV, pola Multiple Laser Image (MLI) z elementami transparentnymi w systemie SAFE-I i oznaczeń indywidualnych dla każdego paszportu, w tym chipa z danymi posiadacza.

Polityka 47.2018 (3187) z dnia 20.11.2018; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Z Bogiem w świat"
Reklama