Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Ułatwić znikanie

Alzheimer: czy wczesna diagnoza ma sens?

Tylko co piąty chory w Polsce został prawidłowo zdiagnozowany we wczesnej fazie otępienia w chorobie Alzheimera. Tylko co piąty chory w Polsce został prawidłowo zdiagnozowany we wczesnej fazie otępienia w chorobie Alzheimera. Fanatic Studio / Getty Images
Nie ma sposobu na jej wyleczenie, a w Polsce nawet systemu opieki. Zatem po co wcześnie diagnozować chorobę Alzheimera?
Wczesna diagnoza pozwala rodzinie zrozumieć, że inne zachowanie nie wynika ze złośliwości, lecz ma swoje źródło w biologii mózgu, na co – niestety – nikt nie ma wpływu.Manon Allard/Getty Images Wczesna diagnoza pozwala rodzinie zrozumieć, że inne zachowanie nie wynika ze złośliwości, lecz ma swoje źródło w biologii mózgu, na co – niestety – nikt nie ma wpływu.

Są tacy, którzy takich wątpliwości nie mają. Eksperci znający się na problemach otępiennych – w 38-milionowym kraju jest ich zaledwie kilkudziesięciu. Oraz opiekunowie osób dotkniętych alzheimerem – tych jest już ponad 300 tys. Urzędnicy ministerstwa mówią: w związku z tym, że jest to choroba nieuleczalna, nie ma sensu dowiadywać się o zagrożeniu przed wystąpieniem bardziej zaawansowanych objawów. Utwierdza ich w tym Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji: „Nie mamy leków, które likwidowałyby przyczynę choroby Alzheimera, zresztą nie do końca ją znamy (dlaczego w mózgu u niektórych osób odkłada się amyloid i białko tau?

Polityka 47.2018 (3187) z dnia 20.11.2018; Nauka ; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Ułatwić znikanie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022