Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Z jakiej partii są Bezpartyjni?

Bezpartyjni samorządowcy z Dolnego Śląska zawiązali koalicję z PiS

Dolnośląscy rozgrywający z Bezpartyjnych Samorządowców, od lewej: Jerzy Michalak, Robert Raczyński, Dariusz Stasiak, Cezary Przybylski, Katarzyna Obara-Kowalska. Dolnośląscy rozgrywający z Bezpartyjnych Samorządowców, od lewej: Jerzy Michalak, Robert Raczyński, Dariusz Stasiak, Cezary Przybylski, Katarzyna Obara-Kowalska. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
W ostatnich wyborach Bezpartyjni Samorządowcy dostali więcej głosów niż PSL w 2015 r. Za cenę obniżenia podatku miedziowego właśnie zawiązali na Dolnym Śląsku koalicję z PiS. A za rok podejmą kolejną próbę dostania się do Sejmu. I spróbują wcisnąć się do rządu.
Robert RaczyńskiSimona Supino/Forum Robert Raczyński

Na Dolnym Śląsku 73-tys. Lubin znany jest głównie z funkcjonującego na jego terenie giganta KGHM. Może jeszcze grającego w Ekstraklasie Zagłębia, też zresztą należącego do miedziowego kombinatu. Ze stolicy regionu Wrocławia to tylko 76 km. Z sąsiedniej 100-tys. Legnicy kilkanaście. Ale to właśnie w tym miasteczku bije dziś polityczne serce regionu.

To także tu w 2014 r. „wymyślono” i stworzono Pawła Kukiza jako polityka. Stąd rok później kierowano jego kampanią prezydencką, w której udało mu się przekonać do swojego nieco chaotycznego programu co piątego polskiego wyborcę. Tu wreszcie powołano do życia Bezpartyjnych Samorządowców, którzy w zachodniej Polsce wyrośli na trzecią siłę w ostatnich wyborach samorządowych. Ich kandydaci na prezydentów triumfowali w ostatnich wyborach nie tylko w Lubinie, gdzie tradycyjnie (już po raz piąty i po raz czwarty z rzędu już w pierwszej turze) bezkonkurencyjny okazał się Robert Raczyński. Kolejne kadencje zapewnili sobie związani z Bezpartyjnymi również prezydenci Bolesławca (Piotr Roman), Zielonej Góry (Janusz Kubicki) i Szczecina (Piotr Krzystek).

Ze swoimi sześcioma mandatami w sejmiku dolnośląskim Bezpartyjni są głównym rozgrywającym. Mija tydzień, jak zawiązali w nim koalicję z PiS.

Przez trzy tygodnie o ich względy równie mocno zabiegała Platforma, zdesperowana, by utrzymać władzę w jednym ze swoich mateczników. Za cenę zawiązania współpracy w swoim macierzystym regionie Schetyna gotów był dopuścić Bezpartyjnych Samorządowców tam, gdzie do większości nie są mu potrzebni: w Lubuskiem i Zachodniopomorskiem. Ostatecznie nie był jednak w stanie konkurować z ofertą wspomaganą rządowymi pieniędzmi.

Dwa tygodnie temu Robert Raczyński, który przewodzi Bezpartyjnym Samorządowcom, spotkał się w Warszawie z Mateuszem Morawieckim, z którym zna się jeszcze z czasów wspólnego zasiadania w klubie AWS dolnośląskiego sejmiku na przełomie XX i XI w.

Polityka 47.2018 (3187) z dnia 20.11.2018; Polityka; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "Z jakiej partii są Bezpartyjni?"

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama