Rynek

Potrzebujemy nowej energii

Wiceszef KE Maroš Šefčovič o tym, jak przekonać wyborców głosujących na populistów

Wiceszef Komisji Europejskiej Maroš Šefčovič. Wiceszef Komisji Europejskiej Maroš Šefčovič. Mario Cruz/EPA / PAP
Wiceszef Komisji Europejskiej Maroš Šefčovič o tym, jak Unia może skuteczniej konkurować na rynku globalnym, jak odebrać wyborców populistom i co zrobić z Nord Stream 2.
„Terminale LNG łączą nas ze światowymi rynkami. Zwiększając dywersyfikację dostaw, zwiększamy też konkurencję na naszym rynku”. Na zdjęciu terminal LNG w Świnoujściu.Maciej Kwiatkowski/Polityka „Terminale LNG łączą nas ze światowymi rynkami. Zwiększając dywersyfikację dostaw, zwiększamy też konkurencję na naszym rynku”. Na zdjęciu terminal LNG w Świnoujściu.

ŁUKASZ LIPIŃSKI: – Kluczową kwestią w relacjach unijnych instytucji z Polską jest teraz praworządność. Jak Bruksela powinna się zachowywać wobec Warszawy? Utrzymywać twarde stanowisko, wszczynać kolejne postępowania czy negocjować?
MAROŠ ŠEFČOVIČ: – Jako sąsiada ze Słowacji boli mnie, że mamy do czynienia z tak wysokim napięciem między Komisją Europejską i Polską. Polska jest dużym i ważnym krajem dla tego regionu Europy. Krajem, który symbolizuje transformację od komunizmu do wolnego rynku i demokracji.

Czytaj także

Kraj

Kiedy lekarze podlegają karze

Lekarze do więzień za błędy medyczne? Co jest zagrożeniem dla zdrowia: kadra medyczna czy polityczna?

Ewa Siedlecka
11.06.2019