Tego się można było spodziewać: ceny na stacjach paliw zaczęły piąć się w górę. Benzyna i olej napędowy niepokojąco zbliżają się do bariery 6 zł/l i do końca miesiąca mogą ją przekroczyć. Przyczyna jest dość oczywista.
W kwietniu Polska podpisała umowę z amerykańskimi wykonawcami elektrowni atomowej na Pomorzu. Co zrobić, żeby nowa inwestycja nie skończyła tak samo jak poprzednia, mówi Piotr Wróblewski, autor książki o Żarnowcu.
Awaria dotyczy przede wszystkim Hiszpanii i Portugalii, ale jej skutki są odczuwalne daleko w głąb kontynentu – aż w Belgii. Przyczyny nie są jeszcze znane, przywracanie prądu może zająć dziesięć godzin.
Baltica 2 o mocy 1498 MW ma być jedną z największych farm wiatrowych na świecie. 107 monopalowych wież osadzonych w morskim dnie, wyższych niż Pałac Kultury, powstaje 40 km od brzegu. Projekt robi wrażenie. Pozostaje zapytać, kiedy obiecane odblokowanie wiatraków na lądzie?
Rosyjski gaz już nie płynie do Europy przez Ukrainę. Rosjanie robią dobrą minę do złej gry, a Putin przekonuje, że Europa szkodzi bardziej sobie niż Rosji. Jednak dla Kremla gaz to nie tylko surowiec, ale też ważne narzędzie uprawiania polityki. I właśnie je stracił.
Miliardy dopłacamy do kopalń wydobywających coraz mniej węgla, który potem zalega na coraz większych zwałach. A w tym czasie do Polski płyną statki z węglem z importu. Czy ktoś to zrozumie?
Najbliższa zima będzie jeszcze łagodna. Nie z powodu zmiany klimatu, ale kampanii prezydenckiej. Na tę zimę rząd obiecał zamrozić ceny energii. Ale lepiej sprawdzać rachunki.
Ambitna wersja Krajowego planu na rzecz energii i klimatu zakłada, że do 2030 r. uda się osiągnąć 56 proc. udziału energii z odnawialnych źródeł energii, co oznacza redukcję udziału węgla z obecnych 61 proc. do 22 proc. Jednocześnie radykalnie ma wzrosnąć produkcja energii elektrycznej.
Rząd uwzględnił w budżecie 4,6 mld zł na budowę elektrowni jądrowej. To grosze – i w porównaniu z innymi wydatkami, i ze skalą inwestycji. Bo co to jest przy jej ogólnym koszcie szacowanym na co najmniej 150 mld zł? Starczy na budowę budowy.
Sztuczna inteligencja będzie pożerać coraz więcej energii. Już niedługo mogą zacząć powstawać elektrownie wyłącznie na jej użytek.