Społeczeństwo

Z ziemi polskiej do wolski

Szkoła bardziej obywatelska

„W Polsce króla Maciusia” – interaktywna wystawa w muzeum Polin, która udowadnia, że patriotyzmu można uczyć w atrakcyjny sposób. „W Polsce króla Maciusia” – interaktywna wystawa w muzeum Polin, która udowadnia, że patriotyzmu można uczyć w atrakcyjny sposób. Maciek Jaźwiecki / materiały prasowe
Dzieci wyśpiewujące „Pazurka Dąbrowskiego” i przekręcone na wszelakie sposoby wersje hymnu w tramwajach, restauracjach i toaletach przy okazji 100 lat niepodległości to dobra metafora edukacji patriotyczno-obywatelskiej w Polsce.
Działalność samorządów w większości szkół sprowadza się do organizacji okolicznościowych imprez.Krzysztof Koch/Agencja Gazeta Działalność samorządów w większości szkół sprowadza się do organizacji okolicznościowych imprez.

Pomysł uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości wspólnym śpiewem w szkołach i przedszkolach – zasadniczo sympatyczny – nie dotyczył tylko hymnu państwowego. Popularność odzyskać miały także inne patriotyczne pieśni. – W tygodniu przed 11 listopada Bartka, wraz z całą klasą, poproszono na salę gimnastyczną – nagle, w trakcie lekcji plastyki – opowiada Ewelina, matka czwartoklasisty. Dzieci ustawiono przed ekranem, na którym z rzutnika wyświetlono tekst „Roty”, puszczono podkład muzyczny i kazano śpiewać.

Czytaj także

Ja My Oni

Czym są uczucia między robotami a ludźmi?

Jak autorka niemieckiego „Die Zeit” próbowała zaprzyjaźnić się ze „sztucznym inteligentem”, Botrisem.

Ana Mayr, [tł.] Adam Krzemiński
14.05.2019