Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Z ziemi polskiej do wolski

Szkoła bardziej obywatelska

„W Polsce króla Maciusia” – interaktywna wystawa w muzeum Polin, która udowadnia, że patriotyzmu można uczyć w atrakcyjny sposób. „W Polsce króla Maciusia” – interaktywna wystawa w muzeum Polin, która udowadnia, że patriotyzmu można uczyć w atrakcyjny sposób. Maciek Jaźwiecki / materiały prasowe
Dzieci wyśpiewujące „Pazurka Dąbrowskiego” i przekręcone na wszelakie sposoby wersje hymnu w tramwajach, restauracjach i toaletach przy okazji 100 lat niepodległości to dobra metafora edukacji patriotyczno-obywatelskiej w Polsce.
Działalność samorządów w większości szkół sprowadza się do organizacji okolicznościowych imprez.Krzysztof Koch/Agencja Gazeta Działalność samorządów w większości szkół sprowadza się do organizacji okolicznościowych imprez.

Pomysł uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości wspólnym śpiewem w szkołach i przedszkolach – zasadniczo sympatyczny – nie dotyczył tylko hymnu państwowego. Popularność odzyskać miały także inne patriotyczne pieśni. – W tygodniu przed 11 listopada Bartka, wraz z całą klasą, poproszono na salę gimnastyczną – nagle, w trakcie lekcji plastyki – opowiada Ewelina, matka czwartoklasisty. Dzieci ustawiono przed ekranem, na którym z rzutnika wyświetlono tekst „Roty”, puszczono podkład muzyczny i kazano śpiewać.

Polityka 47.2018 (3187) z dnia 20.11.2018; Społeczeństwo; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Z ziemi polskiej do wolski"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022