Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Polityka
Nowy prezes Grupy Atlas Paweł KisielDariusz Kulesza/materiały prasowe Nowy prezes Grupy Atlas Paweł Kisiel
materiały prasowe

Wydarzenia

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i bank PKO BP podpisały porozumienie o utworzeniu spółki – Operator Polskiej Chmury, która będzie świadczyła usługi przechowywania i przetwarzania danych. Oba podmioty będą miały po 50 proc. udziałów w nowej spółce i zainwestują w nią na początek 100 mln zł. Będą też jej pierwszymi klientami. Usługi w chmurze obniżają koszty przechowywania i przetwarzania danych. W Europie rynek ten wart jest obecnie ok. 40 mld euro. A w Polsce w latach 2019–23 osiągnie poziom 24 mld zł.

• Sejm przyjął Pakiet MŚP przygotowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii z myślą o małych i średnich firmach. Wśród zmian są m.in.: skrócenie – ze 150 do 90 dni – terminu, w jakim wierzyciel będzie mógł skorzystać z ulgi na złe długi w VAT, jeśli nie odzyska swoich należności, otrzymanie statusu „małego podatnika” w PIT i CIT w przypadku firm, których sprzedaż sięga 2 mln euro rocznie (obecnie to 1,2 mln euro). A poza tym zaliczenie wynagrodzenia współmałżonka pracującego w rodzinnej firmie do kosztów uzyskania przychodu. Pakiet MŚP ma dać przedsiębiorcom oszczędności rzędu 4 mld zł w ciągu 10 lat.

***

Kadry

• Nowym prezesem Grupy Atlas (chemia budowlana) został Paweł Kisiel, który przez ostatnie cztery lata był członkiem zarządu odpowiedzialnym za sprzedaż i marketing. Z firmą związany jest od 2006 r. Był m.in. prezesem należącej do Grupy Atlas spółki spedycyjnej Sped Partner oraz wiceprezesem w spółkach Izohan i Izolmat wytwarzających materiały izolacyjne. Wcześniej realizował projekty restrukturyzacyjne i konsolidacyjne w branży transportowo-logistycznej m.in. w Servisco, DHL, Trans Universal Poland. Kisiel ukończył studia na dwóch kierunkach Politechniki Warszawskiej: inżynierii produkcji oraz zarządzania i marketingu. Jest także absolwentem MBA Oxford Brooks University w Wielkiej Brytanii.

Aneta Pilch została szefową polskiego oddziału niemieckiej firmy obsługującej fundusze inwestycyjne Universal Investment, która zarządza aktywami o wartości ponad 400 mld euro. Pilch urodziła się w Polsce, ale od 15. roku życia mieszkała i studiowała w USA (ukończyła finanse i ekonomię na University of Illinois w Chicago). Pracowała w banku HSBC i w 2007 r., kiedy bank rozszerzał działalność, wróciła do kraju. Przez ostatnie 5 lat związana była z UBS Business Solutions w Krakowie (centrum usług m.in.: IT, finansów, HR, prawa, należące do szwajcarskiego banku UBS), gdzie ostatnio zajmowała stanowisko członka zarządu.

***

Barometr

• W Polsce działa kilku armatorów, z których tylko Polska Żegluga Morska i Polska Żegluga Bałtycka mają mocną pozycję na międzynarodowym rynku. Oba podmioty obsługują łącznie 90 proc. przewozów ładunków i 97 proc. przewozów pasażerskich polską flotą morską z krajowych portów. Jednak bez inwestycji we flotę i rozwój portów polscy przewoźnicy morscy utracą udziały w rynku na rzecz globalnych konkurentów – wynika z raportu Polityki Insight przygotowanego na zlecenie Związku Armatorów Polskich (po wypełnieniu krótkiego formularza bezpłatny dostęp na stronie https://www.politykainsight.pl/raporty/zeglugamorska). W efekcie wzrosną ceny przewozów na Bałtyku i pogorszy się bezpieczeństwo krajowego transportu. /Polityka Insight

• Według raportu „Migracje zarobkowe Polaków” firmy Work Service tylko 8,6 proc. Polaków rozważa emigrację zarobkową. To najniższy wynik w czteroletniej edycji badania. Jednocześnie 37,1 proc. chciałoby wyjechać tylko na trzy miesiące, a 19,2 proc. na stałe. Najczęściej o migracji myślą ludzie między 35. a 60. rokiem życia. Większość z nich ma pracę, z czego 46 proc. zatrudnionych jest na etacie. Najważniejszym powodem wyjazdów są wyższe zarobki oraz lepsze perspektywy i wyższy standard życia. Nadal najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów do pracy są Niemcy (23,3 proc.), coraz chętniej wybierana jest też Norwegia (15,6 proc.) i Szwecja (14,7 proc.). Jedynie 3 proc. rodaków rozważa emigrację do Wielkiej Brytanii – w 2016 r. ten kierunek wybierało ponad 20 proc. osób.

• W ciągu 9 miesięcy tego roku zarejestrowano w kraju ponad 400 tys. nowych samochodów – wynika z badania Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz firmy doradczej KPMG. To ponad 13,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2017 r. Dynamicznie rośnie liczba nowych aut z segmentu premium (wzrost o 16,6 proc.) oraz z napędami alternatywnymi – głównie hybrydowymi (wzrost o ponad 33 proc.). Jednocześnie od początku tego roku polskie zakłady wyprodukowały 496,6 tys. pojazdów samochodowych, co oznacza spadek o 5,9 proc. w porównaniu do trzech kwartałów minionego roku.

***

Technologie

• 19 listopada czwarty polski satelita PW-Sat2, zbudowany przez studentów Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej, został umieszczony na orbicie z pokładu rakiety Falcon 9, wystrzelonej z bazy sił powietrznych USA w Vandenberg. Celem misji jest przetestowanie innowacyjnego rozwiązania – zaprojektowanego również przez studentów – tzw. żagla deorbitacyjnego. Ma on zapobiegać pozostawaniu na orbicie niepotrzebnych i zaśmiecających go satelitów. Na orbitę okołoziemską trafiło do tej pory ponad 8 tys. satelitów, z czego tylko ok. 1,9 tys. działa. Pozostałe – części rakiet, kawałki wahadłowców, a nawet 32 reaktory atomowe, które zasilały satelity – orbitują nadal wokół Ziemi. Wykorzystanie żagla ma skrócić do ok. jednego roku czas na opadanie z orbity nieczynnych satelitów (obecnie średni czas to 20 lat). Żagiel skonstruowano z folii o grubości dziesięciokrotnie cieńszej niż ludzki włos. Zwinięty ma średnicę ok. 8 cm, a po otwarciu na orbicie osiągnie rozmiar 2×2 m. Dzięki temu zwiększy rozmiar satelity i ułatwi jego hamowanie i opadanie z orbity do atmosfery, gdzie urządzenie się spali. Partnerami studenckiego projektu są m.in. firmy z Gliwic: Future Processing oraz FP Instruments.

• Firma telekomunikacyjna HAWE Telekom uruchomiła w swojej sieci światłowodowej o długości prawie 4 tys. km usługę o nazwie Fiber Doctor. To pierwsze na polskim rynku takie rozwiązanie. Jego dostawcą jest firma HUAWEI, oferująca rozwiązania informatyczne i komunikacyjne. Dzięki systemowi Fiber Doctor będzie można szybciej usuwać awarie spowodowane czynnikami zewnętrznymi, co też zwiększy bezpieczeństwo sieci i o ok. 20 proc. obniży koszty jej eksploatacji.

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 47.2018 (3187) z dnia 20.11.2018; Rynek; s. 46
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Nowe leki na odchudzanie podbijają świat. Czy właśnie odkryliśmy Święty Graal?

Czy nowe leki na odchudzanie, które właśnie zalewają zachodnie rynki, to największa rewolucja w medycynie od czasów antybiotyków? Jeśli tak, to może nas czekać również rewolucja społeczna.

Paweł Walewski, Łukasz Wójcik
23.09.2023
Reklama