O Polityce

Laureatki Nagrody im. Mieczysława F. Rakowskiego

Finał konkursu Nagroda im. Mieczysława Rakowskiego

Od lewej: red. Marian Turski, prof. Jerzy Kochanowski i prof. Wiesław Władyka, członkowie jury; Anna Styczyńska-Marciniak, która zajęła drugie miejsce; Elżbieta Kępińska, żona Mieczysława F. Rakowskiego i fundatorka Nagrody; zwyciężczyni konkursu Anna Dobrowolska; dr Barbara Klich-Kluczewska z jury oraz redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński. Od lewej: red. Marian Turski, prof. Jerzy Kochanowski i prof. Wiesław Władyka, członkowie jury; Anna Styczyńska-Marciniak, która zajęła drugie miejsce; Elżbieta Kępińska, żona Mieczysława F. Rakowskiego i fundatorka Nagrody; zwyciężczyni konkursu Anna Dobrowolska; dr Barbara Klich-Kluczewska z jury oraz redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński. Tadeusz Późniak / Polityka

Czwarta edycja konkursu honorującego najlepsze prace magisterskie o PRL potwierdziła, że młodzi ludzie potrafią o czasach Polski Ludowej napisać prace wybitne. – Wciąż uważamy, że te kilkadziesiąt lat jest opowiedzianych niewystarczająco, za mało sprawiedliwie, z zakłamaniami – stwierdził prowadzący uroczystość wręczenia Nagrody im. Mieczysława F. Rakowskiego redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński. – Zależy nam, aby nasza Nagroda nakłaniała młodych do przyglądania się tej epoce – dodawał.

Prof. Wiesław Władyka, członek jury, historyk i publicysta POLITYKI, zauważył, że pojawia się coraz więcej badań interdyscyplinarnych, poszerzających spojrzenie na historię, pozwalających ująć ją wieloformatowo, swobodnie przechodzących od historii do socjologii czy antropologii. Taka właśnie jest praca magisterska, której jury przyznało pierwsze miejsce: „Od »Paragrafu zero« do »Wolnego zawodu«. Prostytucja i praca seksualna w PRL, 1956–1989” autorstwa Anny Dobrowolskiej napisana pod kierunkiem dr. hab. Marcina Zaremby.

Laureatka przyjechała po odbiór nagrody z Wielkiej Brytanii, gdzie na Uniwersytecie Oksfordzkim pracuje nad doktoratem. Członek jury prof. Jerzy Kochanowski tak skomentował drogę jej kariery: – Kiedy dwa lata temu w Instytucie Historycznym UW planowano kogoś zatrudnić, rozglądaliśmy się za kandydatką spełniającą kryteria: doktorat, doświadczenie badawcze, publikacje. Marcin Zaremba stwierdził, że zna idealną osobę. Z jednym wyjątkiem – nie miała jeszcze magisterium… Może gdyby zrobiono wyłom w zasadach i przyjęto świeżo upieczoną licencjatkę, Anna Dobrowolska nie uciekłaby do Oksfordu.

Jej opis prostytucji w socjalistycznej Polsce jest nowatorski nie tylko dzięki temu, że wykorzystała dokumenty milicyjne i zaproponowała nową typologię, ale także użyła języka gender – niedyskryminującego, mówiącego o „pracownicach seksualnych”.

Polityka 51/52.2018 (3191) z dnia 18.12.2018; Do i od redakcji; s. 146
Oryginalny tytuł tekstu: "Laureatki Nagrody im. Mieczysława F. Rakowskiego"
Reklama