Feministyczna rewolucja przypisywana Jezusowi skończyła się bardzo szybko. Kobiety zostały zepchnięte na dno kościelnej hierarchii i pozbawione wpływów. W zamian dostały niemożliwy do osiągnięcia wzorzec matki-dziewicy.
Mamy do czynienia z potężną manipulacją, mającą na celu zwabienie jak największej liczby Polaków ofertą przystąpienia do PPK. Zapraszam Państwa do wspólnego liczenia!
Po filmie „Kler” nawet niektórzy księża odczuli potrzebę rachunku sumienia. A wielu wiernych musiało przemyśleć, czym jest dla nich Kościół. Opoką wiary i nadziei czy grzeszną instytucją w stanie moralnego kryzysu?
Mijający rok polityczny wita się z następnym. Pojawiło się w 2018 r. kilka znaczących zjawisk, które w pełni nabiorą znaczenia w najbliższych miesiącach. Zobaczmy zatem, co już się stało i co z tego może wyniknąć.
Co łączy Schetynę i Kaczyńskiego z Trumpem, Macronem i Putinem? Drapieżność! Po czasach trawożerców przyszedł czas drapieżników.
Kończy się czas transformacji ustrojowej, zaczyna czas „realizacji” – by użyć języka służb specjalnych. PiS przygotował sobie prawne i instytucjonalne narzędzia do przejęcia pełni władzy.
Byli rzecznicy PiS dobrze radzą sobie w biznesie, a ostatnio słychać nawet o ociepleniu relacji z prezesem PiS, który chce szukać u nich wsparcia w kampanii. Pokazują, jakie kariery robi się w partii i przy partii.
Socjolog kultury dr hab. Hanna Bojar o wyjątkowym znaczeniu rodziny dla Polaków.
W koła gospodyń wiejskich, tak komplementowane niedawno przez premiera, wstąpił stary duch PRL. Oraz niepokój.
Na Czarodziejskiej Górze konie uczą menedżerów, jak być bardziej ludzkim.
Czego można się dowiedzieć od nowo narodzonych?
W Poznaniu ogłosili akcję zbierania pamiątek z powstania wielkopolskiego 1918 r. Przyniesiono same eksponaty niemartyrologiczne.
Poprawa jakości nauczania, wyrównywanie szans dzieci i młodzieży w zdobywaniu wykształcenia oraz wspieranie dialogu i współpracy środowisk związanych z edukacją – to podstawowe cele realizowane od 9 lat przez Edukacyjną Fundację im. prof. Romana Czerneckiego EFC.
Tempo wzrostu konsumpcji ryb jest już dwukrotnie szybsze niż tempo przyrostu ludzi na świecie – alarmuje FAO. Jeśli z bogactwa mórz i oceanów nie zaczniemy czerpać odpowiedzialniej, wkrótce o smaku śledzia czy innych ryb trzeba będzie zapomnieć.
Jaki prezent najlepiej kupić pod choinkę? Jak się modnie ubrać? Jak żyć? Odpowiedzi dotychczas szukaliśmy u znajomych i rodziny. Dziś zastępują ich influencerzy – wszystkowiedzące autorytety internetu.
Mężczyźni z byłej NRD, często bezrobotni i porzuceni przez kobiety, które uciekły na zachód, to najbardziej upokorzona grupa społeczna w Niemczech. Gdyby to od nich zależało, krajem rządziłaby już skrajna prawica.
Viktor Orbán jest uważany za herolda nowych czasów. Ale jego pomysł na państwo pochodzi wprost z poprzedniej epoki.
70 lat komunizmu nie stworzyło nowego człowieka. W Rosji odradza się feudalna struktura społeczna.
Mieszkańcy Indii mówią prawie tysiącem języków, ale rozumieją się tylko po angielsku. Ten język kolonialnej opresji stał się dla nich przepustką do globalnej przyszłości.
W czasie I wojny propagandziści walczących stron zrobili wiele, by zohydzić wroga w oczach własnych żołnierzy. Kiedy jednak rozpoczęło się Boże Narodzenie, ludzie zamiast strzelać do siebie, wyszli z okopów i zaczęli obdarowywać się prezentami.
Lata gimnazjalne, tuż przed wybuchem wojny, przyszły wybitny socjolog i filozof spędzał w Poznaniu. Nacjonaliści pisali tam na murach „Żyd to hańba dla Polski”.
Patrząc na kilka minut chwały pod Somosierrą utrwalonych przez naszych malarzy – Januarego Suchodolskiego czy Wojciecha Kossaka – warto spojrzeć na akwaforty Goi z cyklu „Okrucieństwa wojny”. Wtedy zobaczymy to, co czekało polskich szwoleżerów u wylotu tego wąwozu.
DARPA – słynna amerykańska agencja wojskowa – obchodzi 60. urodziny. Choć ma wiele osiągnięć, część sponsorowanych przez nią badań budzi kontrowersje.
Cyfrowa rewolucja zmieniła postrzeganie rzeczywistości. Rzecz nie tylko w tym, że coraz trudniej odróżnić prawdę od fałszywych informacji. Nieodwracalnie zmienia się przestrzeń, przekształcając w hybrydowy, wielowymiarowy twór.
Wybuch Wezuwiusza w 79 r. był piekłem dla tysięcy osób, ale zniszczone wówczas Pompeje stały się rajem dla naukowców. Miasto badane jest od prawie trzech wieków, a 2018 r. był szczególnie owocny.
Dwóch jest geniuszy (nie licząc Einsteina) w historii fizyki najnowszej. Znany powszechnie Richard Feynman oraz… No właśnie. Kim jest Murray Gell-Mann?
Wigilia na Marsie lub Księżycu? To możliwe, ale żeby przebiegała zgodnie z tradycją, jeszcze na Ziemi trzeba by się do niej dobrze przygotować.
W Muzeum Miasta Gdyni można sobie przypomnieć, że w PRL pocztówki były pięknie zaprojektowanym przedmiotem, a zarazem próbą tworzenia laickiej symboliki świątecznej.
Małżeństwa z hologramami, ślubne albumy z panną młodą solo – młodzi ludzie na całym świecie coraz częściej żyją w pojedynkę, a biznes i kultura się do tego dostosowują.
Stawianie sobie wielkich celów prowadzi zwykle do frustracji – pisze w swojej nowej książce James Clear, amerykański piewca efektywności. Lepiej wykorzystać dobre nawyki.
Wiele mówimy przed Bożym Narodzeniem o daniach, które pojawią się na stole w Wigilię. Ale przecież na niej nie kończy się świętowanie.
Autorskie podsumowanie 2018 roku w polskim kinie.
Autorskie podsumowanie 2018 roku w kinie światowym.
Autorskie podsumowanie 2018 roku w teatrze.
Autorskie podsumowanie 2018 roku na rynku sztuki.
Autorskie podsumowanie 2018 roku w muzyce poważnej.
Autorskie podsumowanie 2018 roku w muzyce popularnej na świecie.
Autorskie podsumowanie 2018 roku w muzyce popularnej.
Autorskie podsumowanie roku w literaturze światowej.
Autorskie podsumowanie roku w polskiej literaturze.
Autorskie podsumowanie 2018 roku na rynku seriali.
Autorskie podsumowanie 2018 roku na rynku komiksów.
Autorskie podsumowanie 2018 roku na rynku gier.
Pawlikowski, Warlikowski i Twardoch mówili w tym roku zgodnym głosem: Polska to fatum, śmiercionośne schorzenie, uzależniający narkotyk.
Dopiero teraz zaczynam coś rozumieć z życia, czyli z literatury – mówi Jerzy Pilch w rozmowie o końcu świata, pisaniu i tych czytelnikach, którzy go nie ciekawią.
Dlaczego 200 lat po „Cichej nocy” co roku rządzi światem jedna dziedzina sztuki piosenkowej – najbardziej fascynująca i oczywista zarazem.
Tym, którzy najgorętszy spór sezonu – o lud i elity – chcą kontynuować przy wigilijnym stole, proponujemy stosowny słownik.
Przenikliwy okrzyk strachu często staje się kluczowym elementem różnych filmów. Ale charakter krzyku, jego sens i sposób wykorzystania mocno się zmieniały.
Święta, święta i po świętach – chciałoby się zawołać i zamknąć temat, ale z polskich świąt nie tak łatwo się wyplątać, i zaprawdę powiadam: doceńmy fakt, że wychodzi się z nich nie tylko nogami do przodu.
Ewa Farna zrezygnowała z programu „All Together Now” w Polsacie.
Nieskończoność (a przez to i skończoność) była obsesją filozofii epoki pokartezjańskiej.
Felieton interaktywny, napisany przez przyjaciółki i przyjaciół autora.
Czym jest i skąd się wziął żółty ruch?
Półki polskich księgarni zaczynają przypominać te, które Grażynę zadziwiły kilka lat temu w Anglii – uginają się od historii zbuntowanych dziewczyn, niepokornych kobiet, wynalazczyń.
Senator PiS Grzegorz Bierecki mówi jasno: „Nie jest tak, że bandyta zawsze bije tego dobrego”.
Egipt, Jordania czy Liban idą szlakiem, który Izrael przetarł w regionie dekady temu. Krajobrazy są niezwykłe, z każdego kąta wygląda historia, ale i współczesne napięcia.