Kultura

Najlepsze seriale 2018 r.

Claire Danes i Mandy Patinkin w siódmym sezonie „Homeland”. Claire Danes i Mandy Patinkin w siódmym sezonie „Homeland”. JoJo Whilden/Showtime / materiały prasowe
Autorskie podsumowanie 2018 roku na rynku seriali.

1. Homeland 7, Showtime (FOX).

Od siedmiu sezonów nie tylko trzyma w napięciu, ale jak żaden inny oddaje szaleństwo świata po 11 września 2001 r. Twórcom zdarzało się być prorokami, warianty scen z serialu oglądaliśmy w stacjach newsowych.

2. Kidding, Showtime (HBO).

„Dzieci wiedzą, że niebo jest niebieskie. Muszą wiedzieć, co robić, gdy spadnie”. Jim Carrey jako gwiazda dziecięcej telewizji Pan Pickles w heroiczno-komicznej walce z bólem, stratą i rozpadem świata. Poruszające, bardzo.

3. Patrick Melrose, Showtime i Sky Atlantic (HBO).

Adaptacja autobiograficznej powieści Edwarda St Aubyna o traumie, która łamie życie już na jego starcie i późniejszych próbach poskładania się na nowo. W roli ekscentrycznego brytyjskiego arystokraty aktor urodzony do takich ról – Benedict Cumberbatch.

4. Atlanta 2, FX (FOX).

Życie Afroamerykanów w Atlancie w oparach absurdu i marihuanowego dymu. Oryginalny komediodramat Donalda Glovera – drugiego najsłynniejszego Donalda Ameryki, autora teledysku „This Is America”.

5. W potrzebie 2, HBO.

Nowojorczycy i ratujący ich „w potrzebie” łysiejący diler trawki przemierzający Brooklyn na rowerze. Zwykłe historie opowiedziane w niezwykły sposób.

6. Ślepnąc od świateł, HBO.

Warszawa i warszawka, biały proszek i czarny deszcz. Symfonia obrazów i dźwięków, jakiej nie było, i najgłośniejszy polski serial roku.

7. Ostre przedmioty, HBO.

Klimat amerykańskiego Południa i skomplikowane relacje kobiece oraz rodzinne, zostawiające na ciele i duszy rany cięte, kłute i szarpane. Kolejna kreacja Amy Adams zasługująca na najwyższe nagrody.

8. Kruk. Szepty słychać po zmroku, Canal+.

Osadzona w Białymstoku i okolicach, mroczna historia o krzywdzie, zemście i spokoju ducha. Ze znękanym komisarzem i świetnym scenariuszem.

9. Chilling Adventures of Sabrina, Netflix.

Nastoletnia czarownica Sabrina Spellman powraca, by walczyć ze złem ludzkim i nadprzyrodzonym oraz każdą religią opartą na męskiej dominacji.

10. BoJack Horseman 5, Netflix.

W „Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej jest mowa o filmie „Koń, który jeździł konno”. BoJack, upadła gwiazda sitcomu „Rozbrykani”, mógłby w nim zagrać. Polską sztukę i amerykański animowany serial łączy ostre, satyryczne spojrzenie na rzeczywistość i ton będący mieszanką depresji, narcyzmu i traumy.

Polityka 51/52.2018 (3191) z dnia 18.12.2018; Afisz. Podsumowania 2018 roku; s. 115
Reklama

Czytaj także

Kraj

Pani Ziobro

Zaczynała od błahych artykułów w tabloidzie, potem była wpływową szefową w TVP. Dziś kieruje marketingiem wielkiej firmy ubezpieczeniowej. Nazywa się Patrycja Kotecka. Kotecka-Ziobro.

Anna Dąbrowska
23.04.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną