Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Nauka

Gdy wierzchołek góry rozpadł się na dwoje

Ślady pompejańskiej cywilizacji

Widok na Pompeje. Litografia Friedricha Federera. 1850 r. Widok na Pompeje. Litografia Friedricha Federera. 1850 r. Wikipedia
Wybuch Wezuwiusza w 79 r. był piekłem dla tysięcy osób, ale zniszczone wówczas Pompeje stały się rajem dla naukowców. Miasto badane jest od prawie trzech wieków, a 2018 r. był szczególnie owocny.
Odsłonięty ostatnio w Pompejach fresk przedstawiający nagą Ledę uprawiającą seks z Zeusem pod postacią łabędzia.Cesare Abbate/ANSA/AP/EAST NEWS Odsłonięty ostatnio w Pompejach fresk przedstawiający nagą Ledę uprawiającą seks z Zeusem pod postacią łabędzia.

Najpierw wyleciały we wszystkie strony ogromne kamienie (…), później wybuchł olbrzymi ogień i nieskończone morze dymu (…), tak że pociemniało całe niebo (…). Byli tacy, co myśleli, że giganci znów się buntują (…). Dlatego ludzie zaczęli uciekać, część z nich z domów na ulicę, część z otwartej przestrzeni do domów (…); w przerażeniu uważano, że każde miejsce jest pewniejsze niż to, gdzie się wcześniej było” – opisywał tragedię ok. 150 lat po pamiętnej erupcji Wezuwiusza Kasjusz Dion w „Historii Rzymskiej”.

Polityka 51/52.2018 (3191) z dnia 18.12.2018; Nauka; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Gdy wierzchołek góry rozpadł się na dwoje"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >