1. Mariko Tamaki (scenariusz), Jillian Tamaki (rysunki), Pewnego lata, Kultura Gniewu.
Już nie dzieci, jeszcze nie nastolatki. Fascynuje je świat rzeczy wciąż zakazanych – pierwszych miłości, ukradkowych pocałunków i robienia tego, co się chce, a jednocześnie muszą zmierzyć się z problemami dorosłych. Uhonorowany nagrodą Eisnera doskonały album o dorastaniu.
2. Gosia Kulik, Ta małpa poszła do nieba, Wydawnictwo Komiksowe.
Niezwykłe studium żałoby i rozpadu rodziny wywołanego śmiercią ukochanego dziecka. Utrzymane w groteskowej konwencji, przesycone czarnym humorem, a jednocześnie bolesne i przejmujące.
3. Jason Lutes, Berlin. Miasto światła, Kultura Gniewu.
Ostatnia część epopei opisującej losy mieszkańców Berlina epoki weimarskiej. Mistrzowsko poprowadzona opowieść, do której polityczna i społeczna rzeczywistość ostatnich lat dopisała niepokojąco aktualny kontekst.
4. Brecht Evens, Pantera, Timof i cisi wspólnicy.
Ucieczka do świata wyobraźni jako sposób na odreagowanie dziecięcych traum. W ujęciu belgijskiego artysty znany temat przypomina połączenie mrocznej baśni z psychodelicznym horrorem.
5. Anna Krztoń, Weź się w garść, Wydawnictwo Komiksowe.
Rzecz o zderzeniu naiwnych wyobrażeń z szarą rzeczywistością, o rozpadzie relacji, porzuconych przyjaźniach, depresji. Ale także o tym, jak popkultura zmienia życie.