Kraj

Kobiety do czytania

Półki polskich księgarni zaczynają przypominać te, które Grażynę zadziwiły kilka lat temu w Anglii – uginają się od historii zbuntowanych dziewczyn, niepokornych kobiet, wynalazczyń.

Historia kobiet stała się obowiązkowym i modnym tematem dla polskich wydawnictw. Z niszowego zagadnienia „herstory” przebiło się do mainstreamu. Mnożą się opowieści z gatunku „rebel girls” dla dziewczynek i nastolatek, „odkrywane” są władczynie i wojowniczki w scenografii zamierzchłych epok, „kobiety sukcesu” wyjawiają, jak bardzo były twarde, że udało im się przebić.

Historię w wydaniu heglowskim, czyli opowieść o bojach, zwycięskich bitwach i porażkach, uzupełnia się dziś o część brakującą, czyli opisy codziennej walki o życie.

Polityka 51/52.2018 (3191) z dnia 18.12.2018; Felietony; s. 140

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Wiedza nastolatków o seksie przypomina średniowieczną mapę świata

„Seks domaciczny” to nieprzypadkowe przejęzyczenie. Polskie nastolatki nie za bardzo wiedzą, jaki organ do czego służy.

Joanna Cieśla
11.08.2015