„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Społeczeństwo

Mowa niemowląt

Co mówią niemowlęta

Wnioski z odpowiedzi udzielanych przez niemowlęta można rozciągać daleko poza sferę ludzkiego rozwoju. Wnioski z odpowiedzi udzielanych przez niemowlęta można rozciągać daleko poza sferę ludzkiego rozwoju. Mirosław Gryń / Polityka
Czego można się dowiedzieć od nowo narodzonych?
Niemowlęta mają w głowach sporo wiedzy podobnej do dorosłych, w tym podstawy fizyki newtonowskiej.Mirosław Gryń/Polityka Niemowlęta mają w głowach sporo wiedzy podobnej do dorosłych, w tym podstawy fizyki newtonowskiej.

To chyba jedyne eksperymenty naukowe, w których badacz spokojnie przyjmuje, że badany musi na chwilę się zdrzemnąć. Albo zjeść zmiksowaną marchewkę. W BabyLab, Pracowni Psychologii Niemowląt, na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego naukowcy sprawdzają, jak myślą i co wiedzą o świecie małe dzieci. Podobne ośrodki powstają też w innych miastach, stołeczny BabyLab był pierwszy w Polsce.

Ten nurt płynie żwawo ostatnimi laty w wielu krajach. Badacze z obu stron Oceanu Atlantyckiego, z pomocą noworodków i kilkumiesięcznych dzieci, szukają odpowiedzi na pytania z obszaru neurokognitywistyki, łączącej psychologię i badania nad mózgiem, jak i na te dotyczące moralności, wielojęzyczności, rozwoju abstrakcyjnych pojęć czy, ogólnie mówiąc, uczenia się.

Polityka 51/52.2018 (3191) z dnia 18.12.2018; Społeczeństwo; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Mowa niemowląt"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021