Społeczeństwo

Mowa niemowląt

Co mówią niemowlęta

Wnioski z odpowiedzi udzielanych przez niemowlęta można rozciągać daleko poza sferę ludzkiego rozwoju. Wnioski z odpowiedzi udzielanych przez niemowlęta można rozciągać daleko poza sferę ludzkiego rozwoju. Mirosław Gryń / Polityka
Czego można się dowiedzieć od nowo narodzonych?
Niemowlęta mają w głowach sporo wiedzy podobnej do dorosłych, w tym podstawy fizyki newtonowskiej.Mirosław Gryń/Polityka Niemowlęta mają w głowach sporo wiedzy podobnej do dorosłych, w tym podstawy fizyki newtonowskiej.

To chyba jedyne eksperymenty naukowe, w których badacz spokojnie przyjmuje, że badany musi na chwilę się zdrzemnąć. Albo zjeść zmiksowaną marchewkę. W BabyLab, Pracowni Psychologii Niemowląt, na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego naukowcy sprawdzają, jak myślą i co wiedzą o świecie małe dzieci. Podobne ośrodki powstają też w innych miastach, stołeczny BabyLab był pierwszy w Polsce.

Ten nurt płynie żwawo ostatnimi laty w wielu krajach. Badacze z obu stron Oceanu Atlantyckiego, z pomocą noworodków i kilkumiesięcznych dzieci, szukają odpowiedzi na pytania z obszaru neurokognitywistyki, łączącej psychologię i badania nad mózgiem, jak i na te dotyczące moralności, wielojęzyczności, rozwoju abstrakcyjnych pojęć czy, ogólnie mówiąc, uczenia się.

Polityka 51/52.2018 (3191) z dnia 18.12.2018; Społeczeństwo; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Mowa niemowląt"

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Patrząc na Chiny

Im bliżej końca XX w., tym Chiny częściej przypominały się Zachodowi, Zachód ma jednak nieodmiennie kłopoty ze zrozumieniem Chińczyków. Jakie są te Chiny w oczach Zachodu?

Krzysztof Kardaszewicz
13.04.2021