Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Mowa niemowląt

Co mówią niemowlęta

Wnioski z odpowiedzi udzielanych przez niemowlęta można rozciągać daleko poza sferę ludzkiego rozwoju. Wnioski z odpowiedzi udzielanych przez niemowlęta można rozciągać daleko poza sferę ludzkiego rozwoju. Mirosław Gryń / Polityka
Czego można się dowiedzieć od nowo narodzonych?
Niemowlęta mają w głowach sporo wiedzy podobnej do dorosłych, w tym podstawy fizyki newtonowskiej.Mirosław Gryń/Polityka Niemowlęta mają w głowach sporo wiedzy podobnej do dorosłych, w tym podstawy fizyki newtonowskiej.

To chyba jedyne eksperymenty naukowe, w których badacz spokojnie przyjmuje, że badany musi na chwilę się zdrzemnąć. Albo zjeść zmiksowaną marchewkę. W BabyLab, Pracowni Psychologii Niemowląt, na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego naukowcy sprawdzają, jak myślą i co wiedzą o świecie małe dzieci. Podobne ośrodki powstają też w innych miastach, stołeczny BabyLab był pierwszy w Polsce.

Ten nurt płynie żwawo ostatnimi laty w wielu krajach. Badacze z obu stron Oceanu Atlantyckiego, z pomocą noworodków i kilkumiesięcznych dzieci, szukają odpowiedzi na pytania z obszaru neurokognitywistyki, łączącej psychologię i badania nad mózgiem, jak i na te dotyczące moralności, wielojęzyczności, rozwoju abstrakcyjnych pojęć czy, ogólnie mówiąc, uczenia się.

Polityka 51/52.2018 (3191) z dnia 18.12.2018; Społeczeństwo; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Mowa niemowląt"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >