Kraj

7 znaków polskiej polityki

Polityczne sygnały roku

Wybory samorządowe, oceniane na chłodno, nie przyniosły politycznego przełomu. Wybory samorządowe, oceniane na chłodno, nie przyniosły politycznego przełomu. Wojciech Stróżyk / Reporter
Mijający rok polityczny wita się z następnym. Pojawiło się w 2018 r. kilka znaczących zjawisk, które w pełni nabiorą znaczenia w najbliższych miesiącach. Zobaczmy zatem, co już się stało i co z tego może wyniknąć.
Jeśli opozycja wygra wybory parlamentarne w 2019 r., sytuacja się zmieni i Tusk nie będzie już tak bardzo potrzebny.Wojciech Stróżyk/Reporter Jeśli opozycja wygra wybory parlamentarne w 2019 r., sytuacja się zmieni i Tusk nie będzie już tak bardzo potrzebny.

1. Sprawdzian na żywo

Po wyborach samorządowych różne polityczne siły ogłosiły swoje częściowe zwycięstwa. Po stronie opozycji istniało psychologiczne zapotrzebowanie na powiew optymizmu i zostało ono zaspokojone dzięki bardzo dobremu wynikowi w dużych miastach. Ale poza tym rzeczywistość polityczna okazała się taka jak w partyjnych rankingach i to lekcja na przyszłość – warto traktować sondaże poważnie i nie liczyć na cud. Jak jest w rankingu, tak będzie w głosowaniu. Na razie największą formację opozycyjną dzieli od partii rządzącej ok.

Polityka 51/52.2018 (3191) z dnia 18.12.2018; Polityka; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "7 znaków polskiej polityki"

Czytaj także

Historia

O Niemcach, którzy z konieczności zostali Polakami

Książka naszego redakcyjnego kolegi Piotra Pytlakowskiego „Ich matki, nasi ojcowie”, której fragment publikujemy, opowiada o losach niemieckich dzieci mieszkających na ziemiach, które po II wojnie światowej przypadły Polsce.

Piotr Pytlakowski
15.09.2020