Społeczeństwo

Rodzina się trzyma

Dr hab. Hanna Bojar o tym, skąd się bierze tak silna rodzinność Polaków

Tradycyjne święta w Wiżajnach, w woj. podlaskim – wigilia u państwa Kuźmów. Tradycyjne święta w Wiżajnach, w woj. podlaskim – wigilia u państwa Kuźmów. Andrzej Sidor / Forum
Socjolog kultury dr hab. Hanna Bojar o wyjątkowym znaczeniu rodziny dla Polaków.
Dr hab. Hanna Bojar jest profesorem w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.Leszek Zych/Polityka Dr hab. Hanna Bojar jest profesorem w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

AGNIESZKA SOWA: – Czy polska rodzina w dalszym ciągu jest rodziną tradycyjną?
HANNA BOJAR: – W jednym z ostatnich dużych badań porównawczych prowadzonych w całej Europie zapytano 28 tys. osób, czy to prawda, że „najważniejszym zadaniem kobiety jest zajmowanie się domem oraz troska o rodzinę”. Średnio w Europie nie zgadza się z tym twierdzeniem 54 proc. badanych. W Szwecji, Danii czy Holandii ponad 80 proc. A polscy respondenci w 77 proc. odpowiedzieli „tak”.

Polityka 51/52.2018 (3191) z dnia 18.12.2018; Społeczeństwo; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Rodzina się trzyma"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019