Nauka

Życie dobrze zmarnowane

Murray Gell-Mann: cesarz w imperium cząstek elementarnych

Murray Gell-Mann Murray Gell-Mann ASLU/Ullstein Bild / Getty Images
Dwóch jest geniuszy (nie licząc Einsteina) w historii fizyki najnowszej. Znany powszechnie Richard Feynman oraz… No właśnie. Kim jest Murray Gell-Mann?
Król Szwecji Gustaw VI Adolf gratuluje Murrayowi Gell-Mannowi Nagrody Nobla, 10 grudnia 1969 r.Bettmann/Getty Images Król Szwecji Gustaw VI Adolf gratuluje Murrayowi Gell-Mannowi Nagrody Nobla, 10 grudnia 1969 r.

Rysiek, mylisz się! On ma rację! On ma rację, a ty nie masz. Nic nie kumasz, Rysiek?”. Tylko jedna osoba mogła w ten sposób zwrócić się do Richarda Feynmana, supergwiazdy świata fizyki ubiegłego stulecia, genialnego współtwórcy elektrodynamiki kwantowej, teorii opisującej to, jak dogadują się ze sobą światło i materia. Tylko jedna mogła publicznie (rzecz wydarzyła się podczas seminarium w California Institute of Technology) zarzucać trwanie w błędzie legendarnemu Amerykaninowi. I tylko jednej Feynman swoją kąśliwością nie zdołałby doprowadzić do płaczu lub totalnej bezsilności.

Polityka 51/52.2018 (3191) z dnia 18.12.2018; Nauka; s. 93
Oryginalny tytuł tekstu: "Życie dobrze zmarnowane"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Pani Ziobro

Zaczynała od błahych artykułów w tabloidzie, potem była wpływową szefową w TVP. Dziś kieruje marketingiem wielkiej firmy ubezpieczeniowej. Nazywa się Patrycja Kotecka. Kotecka-Ziobro.

Anna Dąbrowska
23.04.2019