Kultura

Najlepsze wystawy w 2018 r.

Najlepsze wystawy w 2018 r.

Katarzyna Kobro, kompozycja przestrzenna 4, 1929 r. Katarzyna Kobro, kompozycja przestrzenna 4, 1929 r. Ewa Sapka-Pawliczak / Muzeum Sztuki w Łodzi
Autorskie podsumowanie 2018 roku na rynku sztuki.

1. Dojechali.

Młodzi Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński marzyli o karierze w Paryżu. Dojechali tam sto lat później dzięki poświęconej im wielkiej wystawie w Centre Pompidou. To jeden z większych sukcesów w promocji polskiej sztuki za granicą w ostatnich latach.

2. Występ gościnny.

Niechciana w Poznaniu i w Warszawie Grażyna Kulczyk zbudowała i otworzyła muzeum współczesnej polskiej sztuki w malutkiej szwajcarskiej miejscowości Susch. Muzeum jest imponujące, choć i tak pomieści ledwie cząstkę jej zbiorów. Może jednak znajdzie się chętny w kraju na przygarnięcie całej reszty?

3. Wyjechali.

„Obcy w domu” to wystawa poświęcona przymusowej emigracji Żydów z Polski w 1968 r. zorganizowana w muzeum POLIN. To nieprawda, że unikamy rozdrapywania ran z przeszłości. Tę świetną ekspozycję obejrzało rekordowe 110 tys. osób.

4. Rzeźbiarz dziur.

Z kolei po 23 latach przerwy powrócił do polski jeden z najsłynniejszych rzeźbiarzy XX w. Henry Moore. A właściwie kawałek jego imponującej spuścizny, którą podziwiać można było w Centrum Rzeźby w Orońsku, a jeszcze przez kilka tygodni gościć będzie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

5. Wielka trójka.

Mądrze, wzruszająco i odkrywczo zestawieni ze sobą giganci polskiej powojennej kultury: Alina Szapocznikow, Andrzej Wajda i Andrzej Wróblewski, na wystawie „Perspektywa wieku dojrzewania” w Muzeum Śląskim.

6. Koni czar.

Polacy kochają malarstwo Józefa Brandta: realistyczne, narracyjne, pełne koni, potyczek, kresowej nostalgii. Muzea Narodowe w Warszawie i Poznaniu pokazuje panoramę jego dorobku.

7.Orgia postmodernizmu.

W wydaniu jednego z najbardziej znanych współczesnych fotografów Davida LaChapelle’a w Starym Browarze w Poznaniu. Oniryczne prace łączące surrealizm z estetyką campu.

8. Sto wystaw na stulecie.

Kraj zalała fala wystaw poświęconych stuleciu odzyskania niepodległości. W większości akademicko-poprawnych, choć z miłymi wyjątkami, np. w POLIN czy w ms2 w Łodzi.

9. Banalne niebanalne.

Krzesła, sztućce, wazony, wagony… na wystawie pokazującej największe osiągnięcia polskiego wzornictwa po 1989 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie.

10. Rekordowa Tamara.

Mowa oczywiście o de Łempickiej, naszej malarskiej gwieździe art déco. Jej obraz „La Musicienne” sprzedany został na aukcji za 9 mln dol. i stał się w ten sposób najdroższym dziełem polskiego artysty w historii.

Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Schematy z rodzinnego domu

Małżeństwo: jak odgrywamy w nim role wyuczone jeszcze w dzieciństwie.

Agnieszka Paczkowska
04.08.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną