Kultura

Najważniejsze zmiany 2018 r. w muzyce poważnej

materiały prasowe
Autorskie podsumowanie 2018 roku w muzyce poważnej.

1. I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych w Warszawie. Zupełnie nowa idea, propagująca interpretacje muzyki Chopina w kształcie, jaki słyszał sam kompozytor.

2. I Międzynarodowy Konkurs im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Również całkowicie nowy, organizowany przez NOSPR w czterech kategoriach: śpiewu, skrzypiec, fortepianu i kompozycji. W przyszłości będzie to może odpowiednik Konkursu im. Czajkowskiego w Moskwie, który ma cztery specjalności.

3. Sto na sto – muzyczne dekady wolności. Polskie Wydawnictwo Muzyczne wydało box z nagraniami stu utworów powstałych w stu latach niepodległości i uruchomiło stronę internetową projektu. 11 listopada grano też muzykę polską w 11 miastach w kraju i 11 za granicą.

4. Chopin i Jego Europa – od Chopina do Paderewskiego.

W roku jubileuszowym na warszawskim festiwalu szczególnie duża dawka muzyki polskiej w znakomitych wykonaniach. Kulminacja: „Halka” Stanisława Moniuszki, po raz pierwszy z oryginalnej partytury, na instrumentach z epoki i po włosku.

5. Jubileusz Krzysztofa Pendereckiego.

85-lecie kompozytora zostało uczczone, jak co pięć lat, specjalnym festiwalem w Warszawie z udziałem światowych gwiazd.

6. Polacy w Bayreuth.

Dwóch wybitnych polskich śpiewaków, Piotr Beczała i Tomasz Konieczny, zadebiutowało na Festiwalu Wagnerowskim w Bayreuth w spektaklu „Lohengrina”.

7. Sukcesy Agaty Zubel.

Nasza kompozytorka była obecna na prestiżowych festiwalach muzyki współczesnej w Witten, Donaueschingen i Wiedniu, a także w Berlinie i na londyńskich Promsach. Najważniejsze z czterech prawykonań: „Bildbeschreibung”, forma operowa, zagrana też na Warszawskiej Jesieni.

8. Nowa opera Aleksandra Nowaka.

„Ahat ili – siostra bogów” do libretta Olgi Tokarczuk została pokazana w ramach krakowskiego festiwalu Sacrum Profanum i uzyskała aplauz krytyków oraz nominację kompozytora do Paszportów POLITYKI.

9. Premiera „Manru” w Operze Narodowej.

Przypomnienie dzieła Ignacego Jana Paderewskiego, jedynej polskiej opery wystawionej niegdyś w Metropolitan Opera, było jednym z bardziej pozytywnych zaskoczeń w ramach roku jubileuszowego.

10. Eufonie – nowy festiwal w Warszawie.

Poświęcony jest muzyce szeroko rozumianej Europy Środkowej, z włączeniem też Skandynawii i Austrii. Przyda się, bo zbyt słabo znamy muzykę naszych sąsiadów.

Polityka 51/52.2018 (3191) z dnia 18.12.2018; Afisz. Podsumowania 2018 roku; s. 112
Reklama

Czytaj także

Kraj

Pani Ziobro

Zaczynała od błahych artykułów w tabloidzie, potem była wpływową szefową w TVP. Dziś kieruje marketingiem wielkiej firmy ubezpieczeniowej. Nazywa się Patrycja Kotecka. Kotecka-Ziobro.

Anna Dąbrowska
23.04.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną