Nauka

Gwiazdka wśród gwiazd

Wigilia w Kosmosie

Amerykański astronauta Scott Kelly pokazuje, jak trudno w stanie nieważkości utrzymać owoce w rękach, a co dopiero je zjeść. Amerykański astronauta Scott Kelly pokazuje, jak trudno w stanie nieważkości utrzymać owoce w rękach, a co dopiero je zjeść. NASA
Wigilia na Marsie lub Księżycu? To możliwe, ale żeby przebiegała zgodnie z tradycją, jeszcze na Ziemi trzeba by się do niej dobrze przygotować.
Żywność specjalnie spreparowana dla kosmonautów.NASA Żywność specjalnie spreparowana dla kosmonautów.

Wizje ponownego lądowania człowieka na Księżycu i zasiedlenia Marsa wyglądają na coraz bardziej realne. Może więc w niedalekiej perspektywie właśnie tam będziemy mogli wybrać się na święta. I zjeść na Marsie lub Księżycu zupę grzybową lub kawałek makowca. Bo teoretycznie jest to możliwe, choć wymaga sporych przygotowań.

Kolacja w nieważkości

Batony, kostki sprasowanego mięsa, wyciskane żele i torebki z proszkiem. Nie tak chcielibyśmy odżywiać się w święta. A tylko na takie substytuty posiłków mogli liczyć pionierzy astronautyki.

Polityka 51/52.2018 (3191) z dnia 18.12.2018; Nauka; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "Gwiazdka wśród gwiazd"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018