Świat

Nieświęci w świątyni

Grzechy Kościoła

Żyjemy w czasach, kiedy instytucje religijne podlegają krytyce tak samo jak świeckie. Żyjemy w czasach, kiedy instytucje religijne podlegają krytyce tak samo jak świeckie. Givaga/Alamy Stock Photo / BEW
Po filmie „Kler” nawet niektórzy księża odczuli potrzebę rachunku sumienia. A wielu wiernych musiało przemyśleć, czym jest dla nich Kościół. Opoką wiary i nadziei czy grzeszną instytucją w stanie moralnego kryzysu?
Pozytywną energię wyzwala papież Franciszek I. Takie osoby są dla religii bezcennym skarbem.Giuseppe Ciccia/NurPhoto/Forum Pozytywną energię wyzwala papież Franciszek I. Takie osoby są dla religii bezcennym skarbem.

W Kościele, prócz dobra, jest zło. Gdyby papież Franciszek chciał dziś uroczyście przepraszać za grzechy Kościoła, pewno zacząłby od krzywdzenia dzieci przez osoby duchowne. A nasz episkopat musiałby się odnieść do arcyniewygodnej sprawy prałata Henryka Jankowskiego. Pedofilia księży i jej ukrywanie przez hierarchów to dziś najcięższy, śmiertelny grzech Kościoła. Ale grzechy zdarzały się w chrześcijaństwie od początku, i Kościół wypracował rozmaite, zarówno organizacyjne, jak i teologiczne, metody reagowania na „akty zgorszenia”.

Polityka 51/52.2018 (3191) z dnia 18.12.2018; Temat na Święta; s. 23
Oryginalny tytuł tekstu: "Nieświęci w świątyni"

Warte przeczytania

Czytaj także

Świat

Dekolonizacja Pacyfiku trwa. Jest nowe nowe państwo

20 lat po zakończeniu wojny domowej Bougainville 98 proc. uczestników referendum opowiedziało się za niepodległością. Na razie jednak trudno być optymistą, co do przyszłości tego niewielkiego kraju.

Dominik Sipiński
11.12.2019