Świat

Nieświęci w świątyni

Grzechy Kościoła

Żyjemy w czasach, kiedy instytucje religijne podlegają krytyce tak samo jak świeckie. Żyjemy w czasach, kiedy instytucje religijne podlegają krytyce tak samo jak świeckie. Givaga/Alamy Stock Photo / BEW
Po filmie „Kler” nawet niektórzy księża odczuli potrzebę rachunku sumienia. A wielu wiernych musiało przemyśleć, czym jest dla nich Kościół. Opoką wiary i nadziei czy grzeszną instytucją w stanie moralnego kryzysu?
Pozytywną energię wyzwala papież Franciszek I. Takie osoby są dla religii bezcennym skarbem.Giuseppe Ciccia/NurPhoto/Forum Pozytywną energię wyzwala papież Franciszek I. Takie osoby są dla religii bezcennym skarbem.

W Kościele, prócz dobra, jest zło. Gdyby papież Franciszek chciał dziś uroczyście przepraszać za grzechy Kościoła, pewno zacząłby od krzywdzenia dzieci przez osoby duchowne. A nasz episkopat musiałby się odnieść do arcyniewygodnej sprawy prałata Henryka Jankowskiego. Pedofilia księży i jej ukrywanie przez hierarchów to dziś najcięższy, śmiertelny grzech Kościoła. Ale grzechy zdarzały się w chrześcijaństwie od początku, i Kościół wypracował rozmaite, zarówno organizacyjne, jak i teologiczne, metody reagowania na „akty zgorszenia”.

Czytaj także

Ja My Oni

Czym są uczucia między robotami a ludźmi?

Jak autorka niemieckiego „Die Zeit” próbowała zaprzyjaźnić się ze „sztucznym inteligentem”, Botrisem.

Ana Mayr, [tł.] Adam Krzemiński
14.05.2019