Świat

Drapieżniki i trawożercy

Drapieżniki kontra roślinożercy

Marzenia trawożernych o banalnym spokoju dla drapieżników są godne ubolewania. Marzenia trawożernych o banalnym spokoju dla drapieżników są godne ubolewania. Science Picture Co. / Getty Images
Co łączy Schetynę i Kaczyńskiego z Trumpem, Macronem i Putinem? Drapieżność! Po czasach trawożerców przyszedł czas drapieżników.
Trump nie doszedłby do władzy, gdyby trawożerna amerykańska elita więcej pastwiska zostawiła słabszym, zamiast powtarzać, że świat musi się zmieniać na niekorzyść wielu Amerykanów.Kevin Lamarque/REUTERS/Forum Trump nie doszedłby do władzy, gdyby trawożerna amerykańska elita więcej pastwiska zostawiła słabszym, zamiast powtarzać, że świat musi się zmieniać na niekorzyść wielu Amerykanów.

Tak pięknie było. I komu to przeszkadzało? Drapieżnikom! Nie mam w tej sprawie złudzeń – jako trawożerca, czyli ostatni człowiek, którego mają za małpę. „Czymże jest małpa dla człowieka? Pośmiewiskiem i sromem bolesnym”. Tak o naszych trawożernych XIX-wiecznych przodkach rzekł był Zaratustra (a przez niego Nietzsche): „Ziemia się skurczyła, po niej skacze ostatni człowiek, który wszystko zdrabnia. (…) »Myśmy szczęście wynaleźli« – mówią ostatni ludzie”.

Polityka 51/52.2018 (3191) z dnia 18.12.2018; Polityka; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Drapieżniki i trawożercy"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Klasyki Polityki

Jak dzieci odczuwają i rozumieją ból?

Jeszcze na początku lat 80. uważano, że noworodki w ogóle nie odczuwają bólu! A ponieważ nie potrafią werbalnie wyrazić tego, co czują, nie dbano o ich komfort w szpitalach.

Paweł Walewski
08.08.1998