Kraj

Rok niepraworządności

Sprawiedliwość i prawo

W minionym roku prokuratura służyła do ścigania protestów obywatelskich i dziennikarzy opozycyjnych mediów. I nieścigania polityków i sojuszników PiS. W minionym roku prokuratura służyła do ścigania protestów obywatelskich i dziennikarzy opozycyjnych mediów. I nieścigania polityków i sojuszników PiS. Igor Morski / Polityka
Kończy się czas transformacji ustrojowej, zaczyna czas „realizacji” – by użyć języka służb specjalnych. PiS przygotował sobie prawne i instytucjonalne narzędzia do przejęcia pełni władzy.
To był rok przejmowania sądownictwa, czyli realizacji uchwalonych pod koniec 2017 r. ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. To był rok przejmowania sądownictwa, czyli realizacji uchwalonych pod koniec 2017 r. ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym.

Obóz rządzący chce dyscyplinować, zastraszać i usuwać niezależnych sędziów. Prokuratura stawia zarzuty politykom konkurencyjnych partii i funkcjonariuszom publicznym z czasu rządów PO-PSL. Rządowe media dbają o odpowiednią narrację. Ale nie idzie to tak, jak planowała partia Kaczyńskiego.

Nie zdobyła dominacji w samorządach, choć obiecywała dofinansować te, w których uzyska władzę, czyli zapowiadała złamanie konstytucyjnych zasad samorządności i pomocniczości. Wycofała się z łamiącego konstytucyjne wolności słowa i badań naukowych przepisu w ustawie o IPN, zakazującego pomawiania narodu polskiego o współudział w zbrodniach nazistowskich.

Polityka 51/52.2018 (3191) z dnia 18.12.2018; Polityka; s. 33
Oryginalny tytuł tekstu: "Rok niepraworządności"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018