Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Kraj

Rok niepraworządności

Sprawiedliwość i prawo

W minionym roku prokuratura służyła do ścigania protestów obywatelskich i dziennikarzy opozycyjnych mediów. I nieścigania polityków i sojuszników PiS. W minionym roku prokuratura służyła do ścigania protestów obywatelskich i dziennikarzy opozycyjnych mediów. I nieścigania polityków i sojuszników PiS. Igor Morski / Polityka
Kończy się czas transformacji ustrojowej, zaczyna czas „realizacji” – by użyć języka służb specjalnych. PiS przygotował sobie prawne i instytucjonalne narzędzia do przejęcia pełni władzy.
To był rok przejmowania sądownictwa, czyli realizacji uchwalonych pod koniec 2017 r. ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. To był rok przejmowania sądownictwa, czyli realizacji uchwalonych pod koniec 2017 r. ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym.

Obóz rządzący chce dyscyplinować, zastraszać i usuwać niezależnych sędziów. Prokuratura stawia zarzuty politykom konkurencyjnych partii i funkcjonariuszom publicznym z czasu rządów PO-PSL. Rządowe media dbają o odpowiednią narrację. Ale nie idzie to tak, jak planowała partia Kaczyńskiego.

Nie zdobyła dominacji w samorządach, choć obiecywała dofinansować te, w których uzyska władzę, czyli zapowiadała złamanie konstytucyjnych zasad samorządności i pomocniczości. Wycofała się z łamiącego konstytucyjne wolności słowa i badań naukowych przepisu w ustawie o IPN, zakazującego pomawiania narodu polskiego o współudział w zbrodniach nazistowskich.

Polityka 51/52.2018 (3191) z dnia 18.12.2018; Polityka; s. 33
Oryginalny tytuł tekstu: "Rok niepraworządności"
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014